Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja rozpoczęła finansowanie budowy elektrowni atomowej na Białorusi

0
Podziel się

Porozumienie w sprawie budowy podpisano w 2011 roku. Pierwszy blok ma być uruchomiony w 2018 roku.

Rosja rozpoczęła finansowanie budowy elektrowni atomowej na Białorusi
(cnythzl/iStockphoto)
bEqQixrF

Rosja rozpoczęła finansowanie budowy pierwszej elektrowni atomowej na Białorusi. Kontrolowany przez Rosjan białoruski Bank BiełWEB otworzył pierwszą linię kredytową służącą rozliczaniu się z kontraktów na te budowę - poinformował ten bank.

Linia kredytowa na sumę 184 mln dol. będzie finansowana z kredytu wysokości do 10 mld dol., udzielonego Białorusi na budowę elektrowni przez rząd Rosji w listopadzie ubiegłego roku- podkreślono w oświadczeniu prasowym Banku BiełWEB, który jest spółką-córką rosyjskiego Wnieszekonombanku.

Porozumienie w sprawie budowy w Ostrowcu (biał. Astrawcu, ok. 250 km na północny wschód od Grodna) elektrowni atomowej składającej się z dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy do 2400 MW podpisano w październiku 2011 r. Pierwszy blok ma być uruchomiony w 2018 roku.

bEqQixrH

Zaniepokojenie budową elektrowni na Białorusi w pobliżu swoich granicy wyrażała Litwa. Również na Białorusi są przeciwnicy jej budowy ze względu na pamięć o katastrofie elektrowni w Czarnobylu, w której Białoruś mocno ucierpiała.

Czytaj więcej w Money.pl
Litwa wyda 6,1 mld dolarów. A Rosja ma plan W ubiegłym miesiącu wykonano wstępne prace ziemne, a budowa ma się rozpocząć na jesieni i zakończyć do 2018 roku
Rosja dała Białorusi rabat na zakupy gazu Premier Rosji ogłosił również, że Rosja udzieli Białorusi kredytu na budowę elektrowni atomowej.
Rosja stanie w obronie sąsiada Polski? Alaksandr Łukaszenka zapewnił na spotkaniu z Ławrowem, że stanowisko jego kraju w kwestiach międzynarodowych w pełni pokrywa się ze stanowiskiem Rosji.
bEqQixsi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)