Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja się nie rozbroi bo ma "obowiązki wobec ludzkości"

0
Podziel się:

Władimir Putin zapowiedział rozwój armii. Chce na nią wydać blisko 800 mld dolarów.

Rosja się nie rozbroi bo ma "obowiązki wobec ludzkości"
(AP/FOTOLINK/East News)

Premier Władimir Putin oświadczył, że Rosja nie będzie jednostronnie rozbrajać swego arsenału nuklearnego, ponieważ ma na względzie _ obowiązek wobec ludzkości _ polegający na zachowaniu równowagi sił na świecie w celu uniknięcia większych konfliktów.

W tym duchu rosyjski premier wypowiedział się podczas odwiedzin w podlegającym Rosatomowi ośrodku badań jądrowych w Sarowie w obwodzie niżnonowogrodzkim.

_ Naszym narodowym celem i naszym obowiązkiem wobec ludzkości jest zachowanie równowagi sił strategicznych i ich potencjału bojowego _ - powiedział. Jak tłumaczył, _ jest to bardzo istotne, gdyż po drugiej wojnie światowej równowaga ta sprawiła, że nie ma większych konfliktów na świecie _.

_ Niestety ostatnio dochodzi do wielu konfliktów regionalnych, a ich liczba zwiększa się. Lecz, dzięki Bogu, równowaga sił strategicznych pozwala nam uniknąć większych konfliktów światowych _ - dodał. Putin przewodniczył w Sarowie posiedzeniu poświęconemu nowym wydatkom wojskowym.

Rosyjski premier, który ubiega się o prezydenturę w wyborach 4 marca, zapowiedział w poniedziałek na łamach rządowej _ Rossijskiej Gaziety _ rozwój sił zbrojnych i modernizację kompleksu wojskowo-przemysłowego. Oznajmił, że w ciągu 10 lat na rozwój armii i modernizację przemysłu zbrojeniowego zamierza się przeznaczyć 23 bln rubli (767 mld dolarów).

W swoim artykule programowym Putin zagroził też Stanom Zjednoczonym _ efektywną _ i _ asymetryczną _ odpowiedzią na budowę ich tarczy antyrakietowej.

Jak podkreślił w Sarowie, Rosja jest na tyle silna, że Stany Zjednoczone powinny starać się znaleźć bardziej konstruktywne stanowisko w dyskusji na temat planów obrony przeciwrakietowej w Europie.

Projekt budowy tarczy antyrakietowej to zasadniczy punkt sporny między NATO a Rosją, która uważa tarczę za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. NATO zapewnia, że system nie jest wymierzony w Rosję.

W listopadzie 2011 r. prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zagroził, że w wypadku niekorzystnego dla Rosji rozwoju sytuacji z budową tarczy antyrakietowej USA w Europie odstąpi ona od dalszych kroków w sferze rozbrojenia i kontroli zbrojeń.

Premier Putin poruszył również w piątek kwestię Iranu. Według niego niektórzy straszą, że Iran może zdobyć broń nuklearną, wykorzystując to jako pretekst do _ zmiany reżimu _ w Teheranie.

_ - Myślę, że pod płaszczykiem walki mającej na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się broni jądrowej poprzez dodanie Iranu jako kolejnego potencjalnego członka do klubu państw o potencjale atomowym podejmuje się próby innego rodzaju, ustala inne cele: jest to zmiana reżimu _ w Iranie - ocenił premier Rosji. _ Mamy takie podejrzenia _ - dodał.

Zachód podejrzewa Irańczyków o potajemne prowadzenie prac nad bronią atomową; władze w Teheranie ustawicznie twierdzą, że ich program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Kontrowersje wokół irańskiego programu nuklearnego zaowocowały serią sankcji, które w ciągu ostatnich kilku lat nałożyła na Teheran Rada Bezpieczeństwa ONZ.

O sytuacji w Rosji czytaj w Money.pl
Oni już wiedzą kto wygra wybory w Rosji Kilka rosyjskich pracowni prognozuje, kto zostanie prezydentem już w pierwszej turze.
"Wszyscy Rosjanie wyjdą na ulice" Były prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow krytykuje Władimira Putina.
Miliarder zagrozi Putinowi? Jest pewny, że... Michaił Prochorow, który pretenduje do udziału w wyborach prezydenckich w Rosji, ocenił swoje szanse na drugą turę, jako bardzo duże.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)