Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja siódmym partnerem eksportowym Polski

0
Podziel się:

Polska sprzedaje głównie żywność i artykuły rolnicze.

Rosja siódmym partnerem eksportowym Polski
(Nruboc/Dreamstime)

Rosja jest trzecim co do wielkości polskim partnerem handlowym w imporcie oraz siódmym w eksporcie - wynika z danych resortu gospodarki. Z Rosji sprowadzamy głównie ropę i gaz ziemny. Z kolei Polska eksportuje tam m.in. artykuły rolno-spożywcze i wyroby chemiczne.

Według danych ministerstwa gospodarki, polsko-rosyjskie obroty handlowe w ostatnich latach rozwijały się bardzo dynamicznie._ _

_ - Od 2000 do 2008 roku można było obserwować wzrostową tendencję polskiego eksportu do Rosji. Obroty handlowe z Rosją spadły jednak w pierwszych miesiącach 2009 r. na skutek światowego kryzysu gospodarczego, spadek handlu międzynarodowego, recesję gospodarczą w Rosji, dewaluację rubla, spadek dochodów realnych Rosjan oraz stosowane przez Rosję m.in. podwyżki ceł _ - wynika z analizy resortu gospodarki.

Od stycznia do października 2009 roku obroty handlowe między Polską a Rosją wyniosły 14 mld 304,5 mln USD. W całym 2008 roku było to 29 mld 462,3 mln USD, a rok wcześniej 20 mld 785,1 mln USD.

Nasz kraj jest dla Rosji piątym partnerem handlowym spośród krajów Unii Europejskiej oraz czwartym unijnym eksporterem. Polska eksportuje do Rosji m.in. artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu elektromaszynowego, chemicznego, drzewno-papierniczego i metalurgicznego.

Od stycznia do października 2009 roku eksport wyniósł 4 mld 71,2 mln USD. W całym 2008 roku było to 8 mld 917,3 mln USD, a rok wcześniej 6 mld 432,3 mln USD.

Z kolei nasz kraj importuje z Rosji głównie produkty mineralne, w tym ropę naftową i gaz ziemny, ale także wyroby przemysłu chemicznego, metalurgiczne, drewno oraz wyroby z drewna.

Od stycznia do października 2009 roku import wyniósł 10 mld 233,3 mln USD. W całym 2008 roku było to 20 mld 545 mln USD. Rok wcześniej wyniósł 14 mld 352,8 mln USD.

Najważniejsi partnerzy handlowi w rosyjskim imporcie to: Chiny, Niemcy, Ukraina, USA, Francja, Włochy, Japonia, Białoruś, Republika Korei, Polska, Finlandia, Kazachstan, Wielka Brytania, Holandia.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)