Notowania

białoruś
29.06.2011 08:41

Rosja spełniła groźby i odłączyła prąd

Białoruś zalega koncernowi Inter RAO równowartość około 500 mln dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dial-a-view/iStockphoto)

*Rosyjski koncern Inter RAO wstrzymał od dziś dostawy energii elektrycznej dla Białorusi. Jak wyjaśniają przedstawiciele koncernu, Mińsk jeszcze nie zapłacił za poprzednie miesiące. *_ _

_ - Ponieważ pieniądze nie wpłynęły musimy przerwać dostawy _ - tłumaczy przedstawiciel koncernu Anton Nazarow.

Już na początku czerwca z powodu zadłużenia Rosja ograniczyła dostawy prądu do Białorusi. Uzgodniono wtedy spłatę zadłużenia w trzech ratach, w ubiegłym tygodniu okazało się, że wpłat nie ma, bo białoruski odbiorca, ze względu na kryzys walutowy, nie może kupić dewiz.

Rosyjski wicepremier Igor Sieczyn zapewnia, że przerwanie dostaw energii elektrycznej dla Białorusi to jedynie biznes, bez podtekstów politycznych. Łączne zadłużenie Białorusi wobec rosyjskiego koncernu wynosiło na początku czerwca półtora miliarda rubli, tj. równowartość około 500 mln dolarów.

Mińsk wpłacił 15 czerwca 600 mln rubli na konto rosyjskiego dostawcy pokrywając zadłużenie za marzec. W Inter RAO twierdzą, że czekają jeszcze na raty za kwiecień i maj.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t38075.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;odcina;prad;blackout;na;bialorusi,247,0,858615.html) Rosja odcina prąd. Blackout na Białorusi? Białoruś nie wywiązała się ze spłaty 1,5 mld rubli (146 mln zł).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t83944.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prad;z;rosji;znow;plynie;na;bialorus,26,0,849946.html) Prąd z Rosji znów płynie na Białoruś Białoruska firma Biełenergo do 5 lipca spłaci dług wysokości 37 mln euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t139689.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;zdecyduje;sie;na;ratowanie;bialorusi,62,0,832318.html) Putin zdecyduje się na ratowanie Białorusi? Putin będzie rozmawiał z Łukaszenką o kredytach. Rosja jest jedynym źródłem pomocy finansowej dla _ przypartego do muru _ kraju.
Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz