Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja szykuje odpowiedź za tarczę antyrakietową

0
Podziel się:

Moskwa zaczyna przygotowywać wojskową odpowiedź na amerykańską tarczę antyrakietową w Europie.

Rosja szykuje odpowiedź za tarczę antyrakietową
(defenselink.mil/public domain)

Rosja zaczyna przygotowywać wojskową odpowiedź na amerykańską tarczę antyrakietową w Europie - pisze rosyjski dziennik _ Kommiersant _, powołując się na niewymienione z nazwiska wysoko postawione źródło na Kremlu.

Ogólny zarys tego, co należy zrobić, już jest - cytuje dziennik wspomniane źródło._ - Nasza odpowiedź będzie tania, ale nadzwyczaj skuteczna _.

Według urzędnika na Kremlu, _ zamiary Amerykanów są coraz bardziej oczywiste: szykują się do budowy tarczy antyrakietowej i nie zamierzają brać pod uwagę naszej opinii w tej sprawie _.

Jak podkreśla urzędnik, _ nawet jeśli stanie się cud i Amerykanie nagle postanowią dać jakieś gwarancje prawne, nas to już nie zadowoli - gwarancje te będą wszak obowiązywać przez pięć lat, a następny prezydent po Baracku Obamie może z nich przecież zrezygnować _.

Doradca prezydenta USA ds. Rosji Michael McFaul oświadczył w Kongresie, że żądania Moskwy odnośnie obrony antyrakietowej nie mogą zostać przez Waszyngton spełnione, wobec czego negocjacje w tej sprawie utknęły w martwym punkcie.

McFaul, który ma zostać nowym ambasadorem USA w Rosji, dodał, że chodzi o żądanie, by USA podpisały prawnie wiążące gwarancje, iż amerykańska tarcza w Europie nie będzie stanowiła zagrożenia dla potencjału nuklearnego Rosji.

_ Wystąpienie Michaela McFaula było ze strony USA pierwszym oficjalnym potwierdzeniem, że rozmowy na temat tarczy zabrnęły w ślepą uliczkę. W tych warunkach Rosja zaczęła się szykować do długotrwałej konfrontacji _ - pisze _ Kommiersant _.

O sporach wokół tarczy antyrakietowej czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t90779.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;nieudana;proba;z;rakieta;elementem;nowej;tarczy;antyrakietowej,55,0,901943.html) Tarcza dziurawa? Rakieta nie trafiła w cel Nie powiodła się pierwsza próba z rakietą SM-3, która jest głównym elementem nowego amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t141752.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/reiter;dla;money;pl;zniesienie;wiz;do;usa;nigdy;nie;bylo;tak;blisko,53,0,848949.html) Do USA bez wiz? "Nigdy nie było bliżej" - _ Amerykanie cenią nasza zaangażowanie w Afganistanie _ - mówi w rozmowie z Money.pl były ambasador Polski w USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t141326.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rasmussen;zapewnia;nato;nie;ignoruje;rosji,154,0,848538.html) Rasmussen: NATO nie ignoruje Rosji Sekretarz generalny NATO potwierdza chęć współpracy przy tworzeniu europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)