Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Udaremniony zamach na magazyn broni

0
Podziel się

Zdaniem władz gdyby atak się powiódł, wtedy zginęłyby setki osób.

Rosja: Udaremniony zamach na magazyn broni
(AP/Fotolink/East News)
bEpOoNiZ

Rosyjskie władze poinformowały, że zatrzymały dwóch mężczyzn podejrzewanych o planowanie zamachu na skład broni chemicznej. Mężczyźni mają mieć powiązania z islamistami i pochodzą z Północnego Kaukazu - podkreślają przedstawiciele organów ścigania.

Śledczy uważają, że 21-latek i 19-latek planowali skonstruować bombę i zdetonować ją w ośrodku Maradykowo w obwodzie kirowskim. Znajduje się tam magazyn broni chemicznej oraz infrastruktura do jej zniszczenia. Zdaniem władz gdyby atak się powiódł, wtedy _ zginęłyby setki osób _. Jednemu z zatrzymanych postawiono także zarzut napaści na funkcjonariusza.

W opuszczonym mieszkaniu w okolicy, w której mieszkali, śledczy znaleźli materiały do konstrukcji ładunku wybuchowego, _ literaturę o charakterze ekstremistycznym _ oraz paszporty - powiedzieli przedstawiciele Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

bEpOoNjb

Poinformowano także, że zatrzymani pochodzili z Północnego Kaukazu, jednak nie ujawniono, skąd dokładnie. Podkreślono natomiast ich powiązania z wahhabitami - radykalnymi sunnitami, głoszącymi zasady fundamentalizmu religijnego.

Rosja walczy z kaukaskimi powstańcami od prawie dwóch dekad. Islamscy rebelianci regularnie przeprowadzają ataki na przedstawicieli rosyjskich służb bezpieczeństwa. Są również oskarżani przez Moskwę o liczne ataki o charakterze terrorystycznym.

Obwód kirowski jest jednym z miejsc, w którym magazynowana jest rosyjska broń chemiczna. Wśród składowanej i przygotowanej do zniszczenia broni znajduje się między innymi sarin i gaz VX. Rosja zadeklarowała, że zniszczy swoje zapasy broni chemicznej do 2012 roku. Jednak tak samo jak Stany Zjednoczone nie dotrzymała tego terminu.

Czytaj więcej w Money.pl

bEpOoNjh
bEpOoNjC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)