Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
putin
08.09.2012 18:36

Rosja w WTO. Putin już ma plan reform

Według Putina państwa powinny kierować się fundamentalnymi zasadami otwartości rynku i wolności handlu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zadeklarował, że jako pełnoprawny członek Światowej Organizacji Handlu (WTO) jego kraj będzie zabiegać o przyjęcie bardziej liberalnych reguł i mechanizmów handlu.

Putin zapowiedział to we Władywostoku, na rosyjskim Dalekim Wschodzie, gdzie trwa szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), luźnej struktury stawiającej sobie za cel ściślejszą integrację gospodarczą w regionie.

Prezydent Rosji oświadczył, że _ centralnym zadaniem jest wspólne przeciwdziałanie protekcjonizmowi _. _ We wszystkich jego formach - tak tradycyjnych, jak i nowych _ - dodał. Według Putina państwa powinny kierować się _ fundamentalnymi zasadami otwartości rynku i wolności handlu _.

Pod nieobecność prezydenta USA Baracka Obamy, który nie przyjechał do Władywostoku z powodu trwającej w Stanach Zjednoczonych kampanii wyborczej, w jednej z głównych ról występuje tam także chiński przywódca Hu Jintao. Zapewnił on zebranych, że Chiny będą dążyć do podtrzymania wzrostu gospodarczego.

Przyznając, że jego kraj czuje silną presję w związku z turbulencjami w gospodarce światowej, Hu Jintao oznajmił, że władze w Pekinie będą kontynuowały aktywną politykę podatkową i walutową. Zapowiedział też, że rząd ChRL uczyni wszystko, co możliwe dla podtrzymania stabilności chińskiej gospodarki.

Głównymi tematami spotkania, w którym uczestniczą liderzy 21 krajów i ponad 500 biznesmenów, są sprawy integracji regionalnej, problemy transportu i logistyki, kwestie liberalizacji handlu i inwestycji, a także zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego.

W niedzielę będą oni dyskutować również o procesach zachodzących w gospodarce globalnej. W charakterze specjalnego gościa wystąpi szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde.

Przy okazji szczytu odbywają się też rozmowy dwustronne. Putin konferował już m.in. z Hu Jintato oraz premierami Japonii i Kanady - Yoshihiko Nodą i Stephenem Harperem. Spotkał się także ze stojącą na czele delegacji USA sekretarz stanu Hillary Clinton.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin rozmawia z Chinami o Syberii. Boi się... Chociaż Rosjanie potrzebują chińskich towarów i chcą zagospodarować Syberię, to obawiają się ekonomicznej dominacji Chin.
Chiny i Rosja jednomyślni. Żadnej interwencji Rosja i Chiny wydały wspólne oświadczenie, w którym stanowczo wypowiedziały się przeciwko jakiejkolwiek zagranicznej interwencji i zmianie reżimu w Syrii.
Dostawy gazu z Rosji. Nie mogą się dogadać Rosja zacieśnia sojusz z Państwem Środka, co według obserwatorów ma być wyraźnym sygnałem dla państw zachodnich i NATO.
Tagi: putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz