Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
26.09.2006 11:16

Rosja wybuduje Iranowi elektrownię atomową

Kraje uzgodniły uruchomienia reaktora w irańskim Buszerze. Elektrownia ruszy za rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Rosja i Iran podpisały w Moskwie dodatkowy protokół o terminie uruchomienia reaktora w budowanej przez Rosję elektrowni atomowej w irańskim Buszerze. Siłownia rozpocznie produkcję energii we wrześniu 2007 roku - oznajmił rzecznik rosyjskiej agencji energii atomowej Rosatom Siergiej Nowikow*.*

"Rosyjska firma Atomstrojeksport i irańska agencja energii atomowej podpisały dodatkową umowę w kontrakcie na budowę elektrowni w Buszerze, która przewiduje uruchomienie reaktora we wrześniu 2007 roku" - oświadczył Nowikow.

Na początku września szef Rosatomu Siergiej Kirijenko powiedział, że realistyczny termin rozpoczęcia przekazywania elektryczności do sieci energetycznej to listopad roku 2007.

Rosja wielokrotnie zapewniała, że działalność elektrowni atomowej w Buszerze w niczym nie narusza zasad międzynarodowego traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Kwestia irańskiego programu nuklearnego od dawna wywołuje niepokój. Zachód oskarża Iran, że jego program atomowy zmierza do budowy bomby atomowej. Teheran odrzuca te zarzuty. Podkreśla, że jego działalność ma pokojowy charakter i dąży do produkcji paliwa do elektrowni atomowej.

Tagi: rosja, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz