Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja z UE ma więcej spornych spraw niż współpracy

0
Podziel się:

Robocza kolacja ministrów UE z Ławrowem dotyczyła przygotowań najbliższego szczytu UE-Rosja.

Rosja z UE ma więcej spornych spraw niż współpracy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Spornych tematów mamy z Rosją więcej niż tych, w których współdziałamy - powiedział wczoraj szef MSZ Radosław Sikorski, podsumowując roboczą kolację w Luksemburgu ministrów UE z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem._ - To była dobra dyskusja, w tym sensie, że szczera _ - powiedział Sikorski dziennikarzom w Luksemburgu. Rozmowa z Ławrowem trwała 3,5 godziny.

Szef polskiej dyplomacji przyznał, że UE i Rosja różnią się zarówno, jeśli chodzi o kwestie energetyczne, jak i sprawy międzynarodowe. Bruksela i Moskwa nie zgadzają się na przykład w sprawie Syrii i Iranu, wobec których UE ma przyjąć w poniedziałek nowe sankcje. Ponadto - jak dodał Sikorski - Rosja nie chce w negocjowanej umowie o pogłębionym partnerstwie zgodzić się na dalszą liberalizację w handlu.

_ - Natomiast w sprawach gazu widzimy praktyki Gazpromu, w wyniku których różni członkowie płacą bardzo różnie i często zawyżone ceny za gaz. Uświadomiłem rosyjskiemu koledze, że ta polityka nas zniechęca do kupowania większej ilości rosyjskiego gazu, a wręcz przeciwnie inwestujemy w zdolności importu z innych kierunków, ale Rosja sama wie, co robi _ - powiedział Sikorski.

Jak ocenił szef polskiej dyplomacji, współpraca lepiej układa się w kwestii ułatwień wizowych. _ - Tu Polska realizuje mały ruch graniczny i pozytywne decyzje już podjęto dla 6 tys. obywateli rosyjskich; działamy tu więc wspólnie pod warunkiem, że techniczne standardy będą wypełnione _ - powiedział.

Premier Donald Tusk, który wieczorem był gościem TVN24, pytany o rozmowę Sikorskiego z Ławrowem na temat cen gazu powiedział, że rząd pracuje _ od kilku lat praktycznie a nie teoretycznie nad dywersyfikacją źródeł dostaw gazu _.

_ - Jutro przyjmiemy długo oczekiwane założenia do ustawy o gazie łupkowym. Do tego nasza inicjatywa, czy nasze działanie w Brukseli doprowadziło do większego zaangażowania UE, jeśli chodzi o kontrolę relacji gazowych pomiędzy Gazpromem a Polską i innymi państwami UE _ - powiedział.

Według szefa rządu, _ wydaje się, że strona rosyjska zaczyna rozumieć, że to partnerstwo gazowe musi wyglądać trochę inaczej _.

_ - Mam nadzieję, że rzeczywiście do czasu wygaśnięcia kontraktu, po pierwsze na czas trwania tego kontraktu, uda się obniżyć ceny - i to jest kwestia najbliższego czasu - ale, że do czasu wygaśnięcia kontraktu Polska stanie się de facto niezależna i jeżeli zdecyduje się w przyszłości na zakup rosyjskiego gazu, to już nikt nie będzie nam cen dyktował, tylko będzie musiał naprawdę poważnie traktować także nasze oczekiwania _ - powiedział Tusk.

Robocza kolacja ministrów UE z Ławrowem dotyczyła przygotowań najbliższego szczytu UE-Rosja. Konkretna data tego spotkania, który odbędzie się najprawdopodobniej w grudniu, ma jeszcze zostać ustalona - poinformował serwis prasowy szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Podczas kolacji ministrowie poruszyli liczne problemy w relacjach dwustronnych między UE a Rosją. Portugalia skarży się od dawna na uciążliwy dla jej załóg samolotowych obowiązek posiadania wiz przy każdym locie do Rosji. Z kolei Rosja domaga się od UE kolejnych ułatwień wizowych dla posiadaczy tzw. paszportów służbowych. Rosja chce, by otrzymywali wizy Schengen bez administracyjnych procedur.

Inne problemy to opłaty za loty nad Syberią, które Rosja pobiera od europejskich przewoźników, oraz problemy z przestrzeganiem trzeciego pakietu energetycznego.

Serwis prasowy Ashton poinformował, że w rozmowie poruszono także kwestie praw człowieka i ograniczania swobody wypowiedzi oraz kontrowersyjne ustawy rosyjskie dotyczące mniejszości czy organizacji pozarządowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Po kolacji z Ławrowem. Z Rosją więcej nas... -_ Spornych tematów mamy z Rosją więcej niż tych, w których współdziałamy _- powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
Sikorski: Nie mieszajmy polityki do sprawy ciał W sprawie zamiany ciał ofiar katastrofy pod Smoleńskiem nie należy się doszukiwać podłoża politycznego - powiedział Sikorski.
Polska chce pomagać Grecji i tworzyć silną władzę w Brukseli - _ Obecna sytuacja w Grecji przypomina sytuację w postkomunistycznych krajach Europy _ - mówi szef MSZ w wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)