Notowania

gaz łupkowy w polsce
23.05.2011 11:33

Rosja zablokuje polski gaz łupkowy?

Rosja z pomocą organizacji ekologicznych może blokować wydobycie gazu łupkowego w Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagereek/iStockphoto)

Rosja z pomocą organizacji ekologicznych może blokować wydobycie gazu łupkowego w Europie, w tym w Polsce - twierdzą zgodnie dwaj czescy eksperci ds. bezpieczeństwa, przywoływani przez portal internetowy iDnes.

Zdaniem generałów rezerwy Jirzego Szedivego oraz Andora Szandora, odkrycie wielkich złóż gazu w Europie doprowadzi do wielkich manewrów szpiegowskich. Stary kontynent jest bowiem zależny od surowców z Rosji, a Moskwa - jak podkreślają - nie będzie się biernie przyglądać próbie uwolnienia się z tej zależności.

Energia i źródła surowców pełnią w Rosji funkcję broni politycznej - podkreślają wojskowi. A źródła gazu łupkowego to dla niej _ ewidentnie mocna konkurencja _.

_ - W kontekście budowy kolejnych gazociągów Rosjanie muszą poważnie traktować informacje o pojawieniu się nowych źródeł gazu. Będzie to kwestia zainteresowania wszelkich służb wywiadowczych, nie tylko rosyjskich, które będą obserwować, co się dzieje w obszarze bogactw naturalnych _ - zauważa Szandor, były szef czeskich wojskowych służb informacyjnych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t139596.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;korzystny;dla;srodowiska,44,0,831532.html) "Gaz łupkowy korzystny dla środowiska"

Twierdzi on, że z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowej budowa nowych rurociągów gazowych nie wygląda dobrze; gazociągi North Stream i South Stream omijają Polskę, Czechy i Słowację, na dalszy plan zepchnięto także realizację gazociągu Nabucco, mającego - jako alternatywa dla źródeł rosyjskich - dostarczać do Europy gaz z Iranu.

Rosja - według ekspertów - w celu realizacji swych celów potrafi wykorzystać targające Europą niepokoje społeczne.

_ - Wpływanie na opinię publiczną przez organizacje ekologiczne i pokojowe, ten modus operandi, to są sposoby, które Rosjanie wykorzystują już dość długo i całkiem skutecznie. To rosyjska karta, którą zagrano w Europie Zachodniej przy rozmieszczaniu amerykańskich rakiet _ - zaznaczył Szandor.

Szedivy - szef Sztabu Generalnego czeskiej armii w latach 1998-2002 - dodaje, że Moskwa nie może korzystać z _ instrumentów bezpośrednich _, gdyż przyniosłoby to skutek odwrotny od zamierzonego. _ _

_ - Jednak tajne możliwości wykorzystuje z całą pewnością. Na przykład na wspieranie ruchów ekologicznych i innych. Mamy z tym doświadczenia z okresu, kiedy miał zostać wybudowany radar. Kierunkiem, który obrali w stosunku do radaru, będą dalej podążać, aby utrzymać pozycję dostawcy _ - zauważył generał.

Były szef sztabu dodaje także, że choć dla Rosji sprzedaż surowców do Europy jest bardzo korzystna, nie jest dla niej przymusem, gdyż ma już gotowe połączenia z Chinami, a więc i konkurencyjny rynek. Rosjanie _ nie są zależni od Europy - dodał Szedivy. - Oczywiście nie chcą tracić kontaktów, ale gdy tylko w grze będą pieniądze, będą grać chińską kartą _.

Generałowie podkreślili, że największym wsparciem Rosji w UE będą Niemcy. _ Niemcy będą narzędziem utrzymania rosyjskich wpływów. Działający gazociąg North Stream da im całkowitą wyłączność na dystrybucję gazu _ - powiedział Szedivy.

Jego zdaniem pozostałe wielkie państwa Unii Europejskiej nie mają tak silnych związków z Moskwą, a Wielka Brytania ma własne złoża gazu w Morzu Północnym.

Z drugiej strony - zauważył Szedivy - gaz łupkowy, nawet jeśli jego wydobycie nie dojdzie do skutku, może przynieść pozytywne efekty. _ - Jeśli jest prawdą, że wydobycie gazu łupkowego będzie tańsze, Rosjanie będą musieli skoncentrować się na maksymalnej efektywności wydobycia _ u siebie - podkreślił. _ Konkurencja może zmusić Rosję do rozwiązania wielu kwestii: sprawy jakości rur przesyłowych, badania złóż, czy efektywności wydobycia _ - powiedział.

Portal iDnes przypomniał, że niedawno we Francji, która po Polsce ma drugie pod względem wielkości złoża gazu łupkowego w Europie - Zgromadzenie Narodowe (niższa izba parlamentu) zakazało eksploatacji surowca z łupków osadowych ze względów ekologicznych.

Z Warszawy - dodał portal powołując się na przedstawiciela PGNiG - słychać obawy, że mogą się pojawić naciski zmierzające do wprowadzenia zakazu wydobycia w całej UE.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t109373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom;zbuduje;u;nas;elektrownie;gazowe,228,0,731620.html) Gazprom zbuduje u nas elektrownie gazowe PGNiG otrzyma koncesję na poszukiwanie gazu w Rosji. Takie są podobno ustalenia szefów firm.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/amerykanie;doradzaja;jak;wydobywac;gaz;lupkowy,55,0,664631.html) Amerykanie doradzają, jak wydobywać gaz łupkowy W konferencji na temat eksploatacji złóż wzięło udział 17 państw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t111362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przez;ministra;z;pis;stracimy;17;mld;zl,145,0,828049.html) Przez ministra z PiS stracimy 17 mld zł? Sejmowa komisja skarbu zaprosiła na czwartkowe posiedzenie byłego ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t135907.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedziemy;potrzebowali;coraz;wiecej;gazu,8,0,827400.html) Będziemy potrzebowali coraz więcej gazu Większe potrzeby krajowego rynku będą związane m.in. z uruchomieniem systemu handlu emisjami CO2 w 2013 roku - powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, gaz łupkowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz