Notowania

elektrownia atomowa
19.03.2010 07:00

Rosja zainwestuje 6 mld dolarów w energię nuklearną

- Zamierzamy kontrolować 25 proc. rynku elektrowni jądrowych - oświadczył Władimir Putin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sebastian Derungs /<br>World Economic Forum/<br>CC/Flickr)

Rosja obecnie kontroluje około 20 procent rynku energii nuklearnej. Władimir Putin uważa, że to dobry czas by poprawić ten wynik. W Rosji do 2030 roku ma powstać 26 nowych reaktorów nuklearnych. Obecnie w dziesięciu elektrowniach działa ich 31.

_ - Możemy sobie pozwolić na kontrolowanie nie mniej niż 25 procent globalnego rynku elektrowni jądrowych _ - oznajmił Putin na spotkaniu poświęconym rozwojowi energii nuklearnej. Nie określił czasu, w jakim Rosja chciałaby zwiększyć swój udział w tym rynku.

Putin dodał, że chciałby zwiększenia udziału energii nuklearnej w krajowym zużyciu energii - z obecnych 16 proc. do 20 proc. w średniookresowej perspektywie oraz do 25-30 proc. do roku 2030.

Agencja Reutera zauważa, że zwiększenie wykorzystania energii jądrowej na krajowym rynku pozwoliłoby Rosji przeznaczyć na eksport gaz ziemny, teraz wykorzystywany i kupowany po niskich cenach przez rodzime elektrownie. W ten sposób mogłyby wzrosnąć dochody z eksportu rosyjskiego monopolisty gazowego - Gazpromu.

W Wołgodońsku Putin mówił również o planowanej elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim. W wartym 6,8 mld dolarów projekcie zagraniczni inwestorzy mogliby uzyskać 49 proc. - zapowiedział.

Putin zapowiedział, że budowana przez Rosjan w Buszerze w Iranie elektrownia atomowa zostanie uruchomiona w połowie roku 2010. Moskwa podpisze kontrakty na budowę dwóch reaktorów w siłowni Tianwan w Chinach. Ponadto Rosja zbuduje co najmniej 12 reaktorów nuklearnych w Indiach.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Obama za rozbudową energetyki atomowej ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;za;rozbudowa;energetyki;atomowej,178,0,588210.html )
* [ Rosja chce dać Bułgarii kredyt na budowę elektrowni atomowej ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;chce;dac;bulgarii;kredyt;na;elektrownie;atomowa,98,0,588130.html )
Tagi: elektrownia atomowa, atom, elektorwnia atomowa, rosja, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz