Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa samolotu
25.06.2011 07:08

Rosja zakazuje lotów Tu-134. Są niebezpieczne

Tamtejsze ministerstwo transportu zakazało eksploatowania tych samolotów na terytorium Rosji od 1 stycznia 2012 roku. Zakaz dotyczy także samolotów Jak-40 i An-24.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KlausNahr/CC/Flickr)

Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej zakazało eksploatowania na terytorium Rosji od 1 stycznia 2012 roku samolotów pasażerskich Tu-134, Jak-40 i An-24 niewyposażonych w system ostrzegania przed zbliżeniem z ziemią.

Ministerstwo Transportu zwróciło się też do Ministerstwa Przemysłu i Handlu oraz koncernu Tupolew o nieprzedłużanie resursów i okresów służby Tu-134, obsługujących regularne połączenia lotnicze.

O decyzjach tych, które stanowią reakcję na czwartkowe wystąpienie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, poinformował minister transportu Igor Lewitin.

_ Poleciłem Ministerstwu (Transportu), by przygotowało szybkie wycofanie Tu-134 z eksploatacji. Już czas to zrobić. W krótkiej perspektywie resort przeanalizuje możliwość zastąpienia tych maszyn na regularnych rejsach _ - oświadczył Miedwiediew podczas spotkania z zespołem redakcyjnym agencji RIA-Nowosti.

Lecący z Moskwy Tu-134 rosyjskich linii lotniczych RusAir runął w poniedziałek przed północą na drogę w pobliżu miejscowości Biesowiec, w odległości ok. 700 metrów od lotniska w Pietrozawodsku. Po uderzeniu w drogę rozpadł się na wiele części i stanął w ogniu.

Przyczyny katastrofy nie są znane. Wiadomo jednak, że Tu-134 podchodził do lądowania w trudnych warunkach meteorologicznych, w deszczu i mgle. Kontroler lotu, który prowadził samolot z ziemi, utrzymuje, że nakazał załodze odejście na drugi krąg, jednak kapitan zdecydował, iż posadzi maszynę na własne ryzyko.

Czytaj kiedy rozpoczęto produkcję Tu-134

O błędzie pilota jako najbardziej prawdopodobnej przyczynie wypadku mówił też wicepremier Rosji Siergiej Iwanow.

Oddział lotniczy Rossija, przewożący prezydenta i inne ważne osoby w państwie, zastąpił już w swojej flocie Tu-134 samolotami Falcon-900. Wkrótce otrzyma do swojej dyspozycji dwa Airbusy 319. Tymi średniodystansowymi maszynami zastąpi Tu-214.

Największe rosyjskie linie lotnicze zrezygnowały z użytkowania przestarzałych poradzieckich samolotów, zastępując je nowoczesnymi boeingami i airbusami. Tu-134 były produkowane od 1963 roku. Łącznie wytworzono 852 takie maszyny. W Rosji zarejestrowanych jest jeszcze 179 samolotów Tu-134, z czego tylko 90 znajduje się w służbie.

W kwietniu Miedwiediew skrytykował jakość produkowanych w Rosji samolotów i stan rosyjskich lotnisk. Gospodarz Kremla zauważył też, że od 2000 roku liczba lotnisk cywilnych w Rosji zmniejszyła się o 40 proc.

_ - Jednak chodzi nie tylko o ilość, ale również o jakość. Infrastruktura wielu czynnych lotnisk nie odpowiada już wymogom organizacji lotów _ - oznajmił wówczas.

Większość lotnisk w północno-zachodniej Rosji i na Syberii nie jest przystosowana do obsługi nowoczesnych samolotów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t134488.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/testowali;samolot;wszyscy;zgineli,144,0,789136.html) Testowali samolot. Wszyscy zginęli W katastrofie rosyjskiego, wojskowego samolotu transportowego zginęło 6 osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t127787.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosjanie;radza;liniom;lotniczym;wycofac;tu-154,243,0,746739.html) Rosjanie radzą liniom lotniczym wycofać Tu-154 Chodzi o samoloty typu Tu-154B. Podobna maszyna spłonęła wczoraj na lotnisku w Surgucie.
Tagi: katastrofa samolotu, rosja, samolot, katastrofa, tu-134, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz