Notowania

Rosja zniesie embargo na polskie warzywa. Od jutra

Według Moskwy, decyzję opóźniły o tydzień powolne działania Komisji Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*Minister rolnictwa Marek Sawicki oficjalnie potwierdził w Brukseli, że Rosja zdecydowała się znieść jutro embargo na import warzyw z Polski. Wcześniej informował o tym szef federalnej służby ds. nadzoru w sferze praw konsumentów (Rospotriebnadzor) Giennadij Oniszczenko. *

[Aktualizacja15:00]

_ - Wczoraj podpisano zezwolenie dla Polski na wwóz warzyw od 20 lipca, to znaczy od jutra _ - powiedział Oniszczenko agencji Interfax. Według niego - z powodu biurokratycznej zwłoki Komisji Europejskiej - Polska straciła tydzień, bo KE długo nie przysyłała niezbędnych dokumentów.

Wcześniej Jarosław Wojtowicz, wiceminister rolnictwa mówił, że już podpisał dokumenty, o które prosiła Moskwa oraz że zostały one wysłane do Komisji Europejskiej oraz do Rosji. Chodziło o pisemną informację o tym, jak jest zorganizowana sieć polskich laboratoriów, a także o oświadczenie, że polskie władze wystawiają świadectwa bezpieczeństwa tylko dla polskich upraw. Strona rosyjska chciała mieć gwarancje, że Polska nie będzie certyfikowała reeksportu.


_ - Jesteście szybsi niż minister, ja jeszcze nie mam oficjalnego potwierdzenia, czekam na nie _ - przyznał Sawicki w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli. Zapewnił, że gdy informacja się potwierdzi, zostanie wydany oficjalny komunikat.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MINISTRA ROLNICTWA:

Także wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk poinformował, że Polska wciąż nie ma oficjalnego potwierdzenia informacji o tym, że Rosja zezwoliła na import naszych warzyw - jak twierdzi szef federalnej służby do spraw nadzoru w sferze praw konsumentów Giennadij Oniszczenko.

Rosja wprowadziła embargo na import świeżych warzyw z krajów UE na początku czerwca w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w Europie. Podczas czerwcowego szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie Kreml zgodził się odblokować import warzyw z Unii.

Kraj ten jest dla Polski ważnym partnerem w handlu artykułami rolno-spożywczymi. W 2010 r. Polska wyeksportowała na rosyjski rynek świeże i mrożone warzywa (bez ziemniaków) o wartości 114,3 mln euro, w 2009 r. za 72,5 mln euro. Wartość eksportu tych produktów w latach 2008-2010 stanowiła 17 proc. polskiego eksportu tej grupy żywności. W pierwszych czterech miesiącach tego roku trafiły już do Rosji warzywa o wartości ponad 58 mln euro.

Zdaniem Roberta Kociszewskiego, prezes Grupy Producentów Warzyw Szklarniowych z Janowa na Mazowszu, skutki blokady najdotkliwsze były dla firmy w czerwcu, kiedy powinna ona wysyłać na wschód ponad 200 ton pomidorów tygodniowo. Wtedy ponosiła największe straty.

POSŁUCHAJ PRZEDSTAWICIELA PLANTATORÓW:

Kociszewski zaznacza, że na skutek spadku cen i rosyjskiego embarga na polskie warzywa, wprowadzonego w związku z zakażeniami E.coli w krajach unijnych, jego firma poniosła straty od 3 do 3,5 mln złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t87446.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosja;stawia;warunek;w;sprawie;embarga,174,0,872366.html) Rosja stawia warunek w sprawie embarga Według doniesień wiceministra rolnictwa strona rosyjska jest gotowa na zniesienia embarga na polskie warzywa. Pod jednym warunkiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/minister;nadal;wierzy;w;dobra;wole;rosjan,19,0,871443.html) Minister nadal wierzy w dobrą wolę Rosjan Marek Sawicki ma nadzieję, że embargo na polskie warzywa zostanie wkrótce zniesione.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t40276.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/byly;minister;mamy;konflikt;z;rosja,119,0,871287.html) Były minister: Mamy konflikt z Rosją Zdaniem Artura Balazsa utrzymywanie przez Rosję embarga na polskie warzywa ma podłoże polityczne, a nie merytoryczne.
Tagi: embargo na polskie warzywa, embargo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz