Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosjanie i Chińczycy przodują w korupcji

0
Podziel się:

Ujawniono najczęściej przekupujących oraz branże w których płaci się najwięcej.

Rosjanie i Chińczycy przodują w korupcji
(Grupo P7 - Mais Europa/CC BY-NC-SA/Flickr)

Przedsiębiorstwa z Rosji i Chin działające za granicą wręczają łapówki najczęściej - wynika z raportu zwalczającej korupcję organizacji Transparency International (TI) z siedzibą w Berlinie.

Raport obejmuje 28 państw o największych gospodarkach na świecie. W badaniu 3 tysiące osób na stanowiskach kierowniczych poproszono o odpowiedź na pytanie, jakie ich zdaniem jest prawdopodobieństwo wręczenia łapówki przez firmę z każdego z krajów ujętych w zestawieniu. W konsekwencji uzyskano tzw. wskaźnik łapówkarstwa BPI (Bribe Payers Index).

Niechlubne miejsca w ogonie listy zajęły, patrząc od końca, Rosja, Chiny, Meksyk, Indonezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Z kolei na szczycie znajdują się ex aequo Holandia i Szwajcaria. Za nimi uplasowały się Belgia, Niemcy, Japonia, Australia i Kanada. Wielkie gospodarki europejskie - Francja, Wielka Brytania i Włochy - oraz USA zajęły miejsca w środkowej części zestawienia.

Bardzo niekorzystna pozycja Chin i Rosji _ budzi szczególne zaniepokojenie _ - podkreśla TI. _ - Biorąc pod uwagę, że coraz więcej przedsiębiorstw z tych państw otwiera działalność za granicą, łapówkarstwo i korupcja mogą odbić się na społeczeństwach, w których działają, oraz na uczciwej konkurencji z innymi firmami _ - zaznaczono.

Badanie wykazało, że łapówki wręczane są równie często innym firmom co rządowym urzędnikom. Wśród branż, w których nielegalne _ gratisy _ wręcza się najczęściej, znalazły się zamówienia publiczne i sektor budowlany, a także m.in. górnictwo, przemysł naftowy i gazowy oraz usługi prawne.

Publiczne przetargi - zazwyczaj duże, skomplikowane i angażujące licznych podwykonawców - oferują szczególnie wiele okazji do zawyżania kosztów i ukrywania niedozwolonych płatności. Z kolei łapówki w sektorze budowlanym mogą negatywnie odbić się na standardach bezpieczeństwa.

Branże najmniej podatne na proceder to rolnictwo, przemysł lekki, cywilny przemysł lotniczy i technologie informatyczne.

Autorzy raportu apelują do społeczności międzynarodowej, by podatnym na łapówkarstwo firmom zakazywać działalności za granicą. TI podkreśla, że w porównaniu z ostatnim raportem z 2008 roku w żadnym z badanych państw nie odnotowano znacznej poprawy.

Czytaj więcej o korupcji na świecie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gwaltownie;rosnie;liczba;skorumpowanych,148,0,769428.html) Gwałtownie rośnie liczba skorumpowanych W Rosji zatrzymano blisko tysiąc milicjantów i żołnierzy. To o połowę więcej niż rok wcześniej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t98149.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/byly;premier;chorwacji;bral;lapowki;rusza;proces,200,0,953032.html) Były premier brał łapówki? Rusza proces Kolejne podejrzenia o korupcję we wstrząsanej skandalami rządzącej Chorwackiej Wspólnocie Demokratycznej (HDZ) będą przedmiotem śledztwa. Poinformowała o tym w czwartek premier Chorwacji Jadranka Kosor.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t93598.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/wyrok;smierci;za;korupcje;w;china;mobile,116,0,900468.html) Korupcja w firmie, szef skazany na śmierć Li Hua przyjmował łapówki od lokalnych firm. Zwrócił pieniądze, jednak nie miało to wpływu na wyrok.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)