Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosjanie o Łukaszence: Wypowiedział wojnę Unii i bierze zakładników

0
Podziel się:

Rosyjska prasa komentuje wydalenie z Mińska unijnych ambasadorów i Polski oraz odpowiedzi Brukseli.

Rosjanie o Łukaszence: Wypowiedział wojnę Unii i bierze zakładników
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)
bELlEBsl

_ Łukaszenka wypowiedział wojnę Unii Europejskiej i bierze zakładników _ - pisze w tytule rosyjska _ Niezawisimaja Gazieta _, informując o wydaleniu z Mińska ambasadorów UE i Polski oraz odpowiedzi Brukseli na to posunięcie.

_ Europejscy dyplomaci opuszczają stolicę Białorusi. W tym samym czasie władze tego kraju przygotowują się do wzięcia zakładników - przygotowują listę opozycyjnych polityków i dziennikarzy, którym zabroniony zostanie wyjazd za granicę _ - pisze moskiewski dziennik.

O zaostrzeniu kryzysu w stosunkach między Białorusią i UE piszą też inne czwartkowe gazety rosyjskie. _ Moskowskije Nowosti _ podkreślają, że _ takich skandali na Białorusi nie było od 2008 roku, kiedy to Mińsk, także w trybie jednostronnym, podjął decyzję o zamknięciu ambasady USA, a (prezydent) Alaksandr Łukaszenka w komentarzach dla mediów mówił, że osobiście podjął decyzję o wyrzuceniu (amerykańskiego) ambasadora _.

bELlEBsn

Według _ Moskowskich Nowosti _, _ w przyszłości napięcie między Mińskiem i Brukselą może tylko wzrosnąć _.

Z kolei rządowa _ Rossijskaja Gazieta _ określa eskalację napięcia na linii Mińsk-Bruksela mianem _ głośnego skandalu dyplomatycznego _. _ Sądząc po ostrych wypowiedziach wysokich rangą polityków europejskich i białoruskich, konstruktywny dialog w świetle ostatnich wydarzeń staje się coraz bardziej złudną perspektywą _ - ocenia.

Z kolei _ Kommiersant _ podaje, że _ jego rozmówcy w rządzie Rosji mają nadzieję, iż kryzys w relacjach z UE zwiększy zależność Mińska od Moskwy i przyspieszy przechodzenie kluczowych aktywów białoruskiej gospodarki w ręce rosyjskich struktur _.

_ Nowy pakiet sankcji i wypowiedzi Catherine Ashton wyprowadziły Alaksandra Łukaszenkę z równowagi. Oprócz wezwania do MSZ ambasadorów UE i Polski władze zaatakowały opozycjonistów, którzy lobbowali za wprowadzeniem europejskich sankcji. W środę wyszło na jaw, że Mińsk zamierza zakazać 108 liderom opozycji opuszczania Białorusi _ - wskazuje dziennik.

bELlEBst

_ Kommiersant _ odnotowuje, że _ zdaniem ekspertów konflikt wokół ambasadorów oznacza jedno - że prezydent Łukaszenka nie liczy już na porozumienie się z Zachodem _. _ Najbardziej na konflikcie Białorusi i UE może skorzystać Rosja, która publicznie poparła Mińsk w formie wydanego 24 lutego oświadczenia dwóch prezydentów o niedopuszczalności sankcji wobec strony białoruskiej _ - pisze gazeta.

_ Źródła w rządzie i MSZ Federacji Rosyjskiej zauważają, że Mińsk nadal bardzo potrzebuje pieniędzy na wypełnienie swoich zobowiązań socjalnych wobec ludności. W tych warunkach - jak mówią urzędnicy - Moskwa liczy na rychłe rozpoczęcie negocjacji w sprawie sprzedaży rosyjskim strukturom łakomych kąsków białoruskiej gospodarki _ - dodaje.

_ Kommiersant _ wyjaśnia, że _ chodzi przede wszystkim o rafinerie ropy naftowej w Nowopołocku i Mozyrzu o mocy 22 mln ton rocznie, koncern Biełaruśkalij i zakłady mleczarskie _. _ Chcąc przejąć te aktywa, Moskwa w połowie 2009 roku stoczyła z Mińskiem wojnę mleczną, a na początku 2010 roku - naftową _ - przypomina dziennik.

Cytując źródło w rządzie, _ Kommiersant _ informuje, że _ białoruscy partnerzy demonstrują pozytywne nastawienie _, a _ w aktywną fazę negocjacje mogą wejść wkrótce po wyborach prezydenckich w Rosji _.

bELlEBsu

Wielkonakładowa _ Komsomolskaja Prawda _ podaje z kolei, że _ wśród sankcji UE jest zamrożenie rachunków bankowych trzech przedsiębiorstw związanych z rządem Białorusi i zakaz sprzedaży Mińskowi broni _. _ Jedynym następstwem tych kroków jest to, że reprezentacja Białorusi w biathlonie pozostała bez nabojów do importowanych karabinów _ - pisze gazeta.

W odpowiedzi na rozszerzenie wizowych sankcji unijnych wobec Mińska MSZ Białorusi we wtorek zwróciło się do stałej przedstawicielki UE w Mińsku Mairy Mory oraz do ambasadora Polski Leszka Szerepki, aby opuścili ten kraj i udali się na konsultacje. Jednocześnie wezwało swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie do Mińska. W odpowiedzi Bruksela zapowiedziała wycofanie wszystkich ambasadorów państw UE z Mińska.

O konflikcie z Białorusią czytaj w Money.pl
Schetyna potrząsa szabelką: "Będziemy twardzi" _ Jeżeli będziemy konsekwentni, to oni wreszcie się zreflektują _. Do akcji wkracza prezydent.
Łukaszenka pali wszystkie mosty. "Bardzo się boi" _ Zgniła gospodarka _ Białorusi musi upaść - twierdzą przedstawiciele UE. Komentatorzy mówią o otwartej wojnie Mińska z Zachodem.
bELlEBsO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)