Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosjanie szturmują ukraińskie bazy na Krymie

0
Podziel się:

Wśród wystrzałów, Rosjanie wdarli się do bazy ukraińskich sił powietrznych w Belbek. Porwali słynnego dowódcę - pułkownika Mamczura.

Rosjanie szturmują ukraińskie bazy na Krymie
(PAP/EPA)
bEUDcIGd

Rosyjscy wojskowi zdobyli kolejne bazy ukraińskie na Krymie. Przejęli też kilka okrętów. Największym sukcesem Rosjan jest zdobycie szturmem lotniska Belbek. Rosjanie zdobyli też szturmem bazę wojskową w Nowofedoriwce, przejęli też ukraińskie okręty. Walka trwa także w kontynentalnej części Ukrainy. Pod kontrolą Moskwy jest już 189 ukraińskich obiektów wojskowych.

Aktualizacja: 12:00

Armia rosyjska i tak kontrolowała pasy startowe, a Ukraińcy jedynie budynki administracyjne. Niemniej jednak baza ma duże znaczenie symboliczne, jako symbol oporu ukraińskiego na Krymie - to tutaj pułkownik Julij Mamczur bohatersko sprzeciwił się rosyjskim wojskowym, a potem kilkukrotnie odmawiał poddania się.

bEUDcIGf

Rosjanie zdobyli też szturmem bazę wojskową w Nowofedoriwce. Wspierali ich kozacy, dresiarze i miejscowa ludność. Ta ostatnia pełniła rolę żywej tarczy. Rosyjskie bojówki zdobyły także okręt ukraińskiej marynarki Sławutycz oraz korwetę Winnica. Wciąż nie chcą się zgodzić na warunki Rosjan załogi 2 okrętów: Kostiantyn Olszanski i Czerkasy.

Pułkownik Mamczur w więzieniu?

Wśród wystrzałów i huku rozpadających się betonowych murów, Rosjanie wdarli się do bazy ukraińskich sił powietrznych w Belbek. Ukraiński dowódca bazy, Julij Mamchur, powiedział, że przynajmniej jedna osoba została ranna. Dodał też, że zamierzają oddać broń. Baza jest w tej chwili pod kontrolą Rosjan.

_ - Jeśli będzie rozkaz, zostaję. Musi być polityczna decyzja, jakaś umowa, traktat, byśmy mogli tutaj zostać. Rosjanie próbowali mnie przekupić, żebym przeszedł na ich stronę, dawali np. mieszkania. Ukraina nas zostawiła, nikt się nami nie interesował. Ale my jesteśmy wierni danej Ukrainie przysiędze - _powiedział TVP Info pułkownik Jurij Mamczur. Pułkownik został aresztowany i wywieziony do więzienia wojskowego w Sewastopolu. Informacje podaje Ukraińska Prawda, która powołuje się na rozmowę stacji ABC News z żoną Mamczura. Żona szefa bazy twierdzi, że Mamczur zadzwonił do niej i powiedział, że został przewieziony do więzienia w Sewastopolu. Później kontakt telefoniczny z dowódcą urwał się.

bEUDcIGl

ZOBACZ RELACJĘ ZE SZTURMU ROSJAN NA UKRAIŃSKĄ BAZĘ:

Pod kontrolą Moskwy jest już 189 obiektów wojskowych na Krymie. Takie informacje przekazała agencja informacyjna RIA Novosti, powołując się na dane rosyjskiego ministerstwa obrony."Flaga Federacji Rosyjskiej powiewa nad stu osiemdziesięcioma dziewięcioma jednostkami wojskowymi i instytucjami ukraińskich sił zbrojnych stacjonujących na terytorium Republiki Krymu" - podało ministerstwo.

W rękach Rosjan jako ostatni znalazł się ukraiński okręt _ Sławutycz _. Na jednostce dziś rano wciągnięto rosyjską flagę. Podobnie jak zajęty w piątek _ Ternopil _, była ona od końca lutego blokowana w zatoce sewastopolskiej przez rosyjskie holowniki. Według żródeł rosyjskich, w portach Krymu nie ma już okrętów pod banderą ukraińską.

Walka trwa jednak nie tylko na Krymie, ale także w kontynentalnej części Ukrainy. W sobotę Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że zatrzymała w Odessie grupę 4 dywersantów, którzy jakoby mieli organizować masowe prorosyjskie protesty, w czasie których zajmowane by były budynki użyteczności publicznej.

bEUDcIGm

Rosja umacnia swoją władzę na Krymie

Prezydent Władimir Putin polecił utworzyć na tym zaanektowanym półwyspie terytorialne organy władzy wykonawczej.Plany dotyczące powołania organów władzy ustawodawczej maja powstać do 29 marca. Polecenie zostało wydane premierowi Rosji, Federalnej Służbie Bezpieczeństwa i innym centralnym organom. Mają one też regularnie informować Kreml o podejmowanych działaniach. To oznacza, że w niedługim czasie na Krymie odbędą się wybory do władz lokalnych.

Co ciekawe Rosja umacnia swoją władzę na Krymie, jednak ten półwysep _ oddalił się _ od Moskwy. Teraz aby przelecieć samolotem z Moskwy do Symferopola, stolicy Krymu, potrzeba dwie i pół godziny. Wcześniej lot trwał półtorej godziny. Rosyjskie samoloty lecą na Krym dłużej ze względu na konieczność ominięcia przestrzeni powietrznej Ukrainy.

Zaskakujący apel amerykańskich senatorów

Dwóch wpływowych amerykańskich senatorów: zamierza zablokować finansowy pakiet pomocowy dla Ukrainy opiewający na kwotę jednego miliarda dolarów. Ted Cruz i Rand Paul podkreślają, że chcą jasnych reguł finansowania Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

bEUDcIGn

Amerykański Senat opracowuje reformę, która zakłada podwojenie środków przekazywanych przez Stany Zjednoczone na Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Obaj senatorzy uważają, że choć kwota 63 miliardów dolarów przekazywana na Fundusz zostanie podwojona, USA zmniejszy możliwość kontrolowania tego jak te środki będą dalej wykorzystywane. Z tego powodu większa pula pieniędzy może trafić np. do Rosji.

Politycy powoli zyskują coraz większe poparcie. Konserwatyści zauważają przy tym, że koszty nowego projektu poniosą amerykańscy podatnicy, którzy nie do końca są skłonni wspomagać niektóre państwa, jak np. Rosję. Dlatego wyszła propozycja aby w ramach szantażu starać się blokować finansową pomoc dla Kijowa.

Czytaj więcej w Money.pl

bEUDcIGo
bEUDcIGG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)