Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz łupkowy w polsce
25.05.2011 19:32

Rosjanie znów dyskredytują gaz łupkowy w UE

Są małe szanse, by wydobycie gazu łupkowego rozwinęło się na dużą skalę w Europie - powiedział wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GAZ-SYSTEM S.A.)

*Są małe szanse, by wydobycie gazu łupkowego rozwinęło się na dużą skalę w Europie - powiedział wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew. Dodał, że rosyjskie długoterminowe kontrakty na dostawy gazu do UE są bezpieczne. *

_ Generalnie gaz łupkowy jest dobry dla światowego przemysłu gazowego, ale gdy mówimy o Europie, to są małe szanse, by gaz łupkowy zajął poważne miejsce _ - powiedział w kuluarach seminarium o gazociągu South Stream w Brukseli, wiceprezes rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksander Miedwiediew.

_ - Przyczyn jest wiele. Struktura zasobów w Europie bardzo różni się od amerykańskiej. Trzeba też zwrócić uwagę, że ostatnio największy producent gazu łupkowego amerykańska firma Chesapeake otrzymała zakaz używania chemikaliów w wodzie (potrzebnej do wydobycia gazu ze skały łupkowej), co jest podstawowym elementem obecnej technologii _ - wyjaśnił Miedwiediew. _ - Jest, więc wiele problemów nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Nie powinniśmy, więc wyolbrzymiać możliwości w Unii Europejskiej _ - zaznaczył.

Gaz łupkowy będzie jednym z tematów, jakie poruszą w trakcie piątkowego spotkania w Warszawie prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oraz premier Donald Tusk. Amerykańskie firmy już poszukują gazu łupkowego w Polsce, a szacunki mówią o setkach miliardów metrów sześciennych w naszym kraju.

Odnosząc się do prognoz, które przewidują duże zasoby gazu łupkowego w Europie, w tym w Polsce, Miedwiediew odparł: _ to nie kwestia zasobów _. Pytany, czy Gazprom zaangażuje się w projekty poszukiwania gazu łupkowego w Europie, powiedział, że _ jest kilka firm, które zrobiły rozeznanie, ale wycofały się _. _ Jesteśmy bardzo sceptyczni, co do wydobycia gazu łupkowego w Europie _ - dodał.

Tagi: gaz łupkowy w polsce, gaz, łupkowy, rosja, krytyka, miedwiediew, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz