Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosji grozi przegrana w wyścigu zbrojeń z Chinami

0
Podziel się:

Rosji grozi, że Chiny prześcigną ją pod względem siły militarnej, i
perspektywa ta musi niepokoić rosyjskich strategów - oświadczył w środę ekspert londyńskiego
Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) Nigel Inkster.

Rosji grozi przegrana w wyścigu zbrojeń z Chinami
(Alexander Yuriev/kremlin.ru/CC BY 3.0)

Chiny prześcigną mocarstwo pod względem siły militarnej, i perspektywa ta musi niepokoić rosyjskich strategów - oświadczył dziś ekspert londyńskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) Nigel Inkster.

_ - Oczywiście instynkt Putina sytuuje go po stronie silnego państwa, a posiadanie skutecznych sił zbrojnych jest ważnym elementem osiągnięcia tego celu. Jednak patrząc na stan rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, trudno oprzeć się wrażeniu, że jest on w fazie schyłku _ - zaznaczył Inkster na konferencji prasowej, która towarzyszyła prezentacji tegorocznej edycji wydawanego przez IISS rocznika _ Military Balance _.

Według Inkstera rosyjski przemysł zbrojeniowy jest niedoinwestowany i boryka się ze skutkami zaniedbań z przeszłości. Wymaga odnowy, ale nie ma dość specjalistów zdolnych do zrealizowania zmian. Jest to hamulcem w modernizacji sił zbrojnych, która jest niezbędna, jeśli doktryna wojenna Rosji ma mniej polegać na nuklearnym straszaku, a w większym zakresie na siłach konwencjonalnych.

W konfliktach w strefie kaukaskiej, a zwłaszcza w Czeczenii, Rosja uzależniła się od promoskiewskich sił lokalnych, wykazała się brakiem doświadczenia w wojnie przeciwpartyzanckiej i wykorzystywała swą druzgocącą przewagę ogniową bez liczenia się ze skutkami dla ludności cywilnej.

Zdaniem Inkstera przeszkodą w skoncentrowaniu uwagi Kremla na modernizacji sił zbrojnych jest także nowy kontekst polityczny, z którym musi się liczyć prezydent-elekt Władimir Putin. _ Putin mógł wygrać wybory bez odwoływania się do manipulacji, ale nie miał dość wiary w to, że wygra bez nich. Teraz stoi w obliczu jakościowo innej opozycji i wygląda na to, że co najmniej przez rok do dwóch lat będzie musiał priorytetowo potraktować politykę wewnętrzną _ - zaznaczył ekspert IISS.

Czytaj o zbrojeniach na świecie w Money.pl
Zbroją się na potęgę, bardziej niż cała Europa Azja wyprzedzi w tym roku Europę pod względem wydatków na zbrojenia, podał londyński Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS).
Chiny i Rosja zablokują pomoc dla Syrii? ONZ po raz kolejny będzie podejmował rozmowy na temat rezolucji w Syrii.
Blisko 800 mld na armię. Zobacz w jakim kraju Władimir Putin zapowiedział rozwój armii. Chce na nią wydać blisko 800 mld dolarów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)