Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rośliny GMO. "Polska będzie wolna od upraw"

0
Podziel się:

Głównym powodem wprowadzenia zakazu wysiewu kukurydzy MON 810 jest ochrona środowiska, ponieważ modyfikacja genetyczna nie tylko niszczy szkodnika kukurydzy, ale także inne chronione owady.

Rośliny GMO. "Polska będzie wolna od upraw"
(PAP/Jakub Kamiński)

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział, że z chwilą wejścia w życie ustawy o nasiennictwie i dwóch rozporządzeń wydanych wczoraj przez rząd, Polska będzie wolna od upraw roślin GMO. Rozporządzenia i ustawa wejdą w życie 28 stycznia.

- _ W chwilą wejścia w życie ustawy i rozporządzeń, Polska będzie wolna od upraw roślin GMO _ - podkreślił na konferencji w Sejmie Kalemba. Zaznaczył, że do tej pory nie było przepisów umożliwiających kontrolowanie upraw na polach. Natomiast ustawa upoważnia do tego Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W razie wykrycia upraw GMO, są sankcje dla rolnika, łącznie ze zniszczeniem takiej uprawy.

Wydane przez rząd rozporządzenia zakazują uprawy genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora. Przepisy zostały przygotowane na podstawie podpisanej 21 grudnia przez prezydenta ustawy o nasiennictwie.

Minister wyjaśnił, że rząd mógł wydać takie rozporządzenia bez pytania Komisji Europejskiej o zgodę. Do czasu wejścia ich w życie Polska poinformuje o nich KE. Podkreślił, że główną przesłanką wprowadzenia zakazu wysiewu kukurydzy MON 810 jest ochrona środowiska, ponieważ modyfikacja genetyczna nie tylko niszczy szkodnika kukurydzy - omacnicę prosowiankę, ale także inne owady, które są gatunkami chronionymi.

Kalemba zauważył, że kukurydza GMO negatywnie wpływa także na pszczoły i wytwarzany przez nie miód. Przenoszone przez nie pyłki tej odmiany kukurydzy mogą spowodować zanieczyszczenie miodów produkowanych w Polsce, co negatywnie wpłynęło by na renomę polskiego pszczelarstwa.

Jak mówił minister, zakaz dotyczący uprawy ziemniaka GMO Amflora jest mniej znaczący, bowiem w UE obecnie uprawia się tylko kilkadziesiąt hektarów tego ziemniaka i jest on wykorzystywany tylko do celów przemysłowych. Zdaniem Kalemby, za zakazaniem uprawy ziemniaka Amflora przemawiał fakt, że nie spełnia on warunku odporności wymaganego w Polsce. Dodał, że ten gatunek krzyżuje się z inną odmianą ziemniaka, co _ zakłóca czystość upraw _.

Uchwalona przez Sejm 9 listopada 2012 r. ustawa o nasiennictwie została ogłoszona 28 grudnia 2012 r. Wdraża ona nowe unijne przepisy z zakresu nasiennictwa; wykonuje też wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z lipca 2009 r., w którym Trybunał wskazał na niezgodność prawa polskiego z prawem UE dotyczącą zakazu rejestracji GMO w krajowym rejestrze oraz zakazu obrotu materiałem siewnym odmian genetycznie zmodyfikowanych.

Rozporządzenia rządu są realizacją zapowiedzi premiera Donalda Tuska. - _ W sprawie GMO podjęliśmy decyzję, która jest wymuszona przepisami europejskimi. Myślę, że można by tę decyzję podjąć dużo wcześniej, ale wszyscy - pan prezydent, rząd - mamy ambiwalentne przekonanie. Z jednej strony chcemy, aby Polska - ze względu na grożące kary - implementowała przepisy europejskie, dotyczy to także tej kwestii. Z drugiej strony nie ma wśród nas nikogo, kto byłby entuzjastą GMO. Dlatego rząd przygotowywał na poziomie rozporządzeń przede wszystkim takie przepisy, które wykluczą w Polsce możliwość uprawiania GMO _ - mówił premier w listopadzie 2012 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd podjął decyzję w sprawie GMO Rząd zakazuje stosowania nasion genetycznie modyfikowanego ziemniaka i kukurydzy.
Książę Karol interweniuje w sprawie GMO Książę Walii przestrzegł przed zgubnymi skutkami upraw GMO po raz pierwszy w 2008 roku. Rok później skrytykował komercyjne podejście do produkcji żywności.
Czy to koniec zaciekłej walki? Oni zadowoleni _ W tej chwili najważniejsze jest, żeby Rada Ministrów jak najszybciej przyjęła rozporządzenia zakazujące upraw kukurydzy i ziemniaka GMO w Polsce. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)