Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosną ceny ropy

0
Podziel się:

Ceny ropy naftowej rosną po wypowiedziach przedstawicieli władz Iranu, które zagroziły sparaliżowaniem dostaw tego surowca z rejonu Zatoki Perskiej, jeżeli państwa zachodnie będą ingerować w politykę tego kraju w dziedzinie wzbogacania uranu. / ISB /

bEDkwkyd

*Ceny ropy naftowej rosną po wypowiedziach przedstawicieli władz Iranu, które zagroziły sparaliżowaniem dostaw tego surowca z rejonu Zatoki Perskiej, jeżeli państwa zachodnie będą ingerować w politykę tego kraju w dziedzinie wzbogacania uranu. *
Lekkie spadki odnotowują w stosunku do ubiegłego tygodnia ceny miedzi w związku z obawami o wzrost inflacji w USA.

,,Ceny ropy wzrosły. Głównym powodem była wypowiedź irańskich władz, które zapowiedziały, że będą blokowały dostawy ropy z Zatoki Perskiej, jeśli Zachód będzie ingerował w wewnętrzne sprawy Iranu dotyczące wzbogacania uranu" - powiedział w poniedziałek Krzysztof Młynarz, specjalista do spraw rynku surowców z BRE Banku.

O godz. 12:20 w poniedziałek lipcowy kontrakt na ropę Brent kosztował 72,55 USD, po wzroście w stosunku do poprzedniego dnia notowań o 2,15%.

bEDkwkyf

Młynarz dodał, że dodatkowo na wzrost cen ropy naftowej wpływają prognozy meteorologiczne, zapowiadające możliwość wystąpienia większej od przeciętnej ilości huraganów w Zatoce Meksykańskiej, gdzie znajduje się wiele platform wiertniczych.

,,Ceny ropy w tym tygodniu powinny utrzymać się na obecnym poziomie, ewentualnie lekko wzrosnąć jeżeli bardzo niekorzystne byłyby dane o zapasach w USA" - powiedział Młynarz.

Stabilna jest natomiast w poniedziałek sytuacja na rynku miedzi. Ceny tego metalu w ciągu ostatnich dni nieco spadły w związku z obawami o wzrost inflacji w Stanach Zjednoczonych. W ocenie Młynarza negatywnie na te notowania mógł też wpłynąć raport dziennika ,,Financial Times", przewidujący podwyżki stóp procentowych również przez Europejski Bank Centralny.

,,Obawy o wzrost inflacji mogą oznaczać podwyżki stóp i spowolnienie gospodarki. W takiej sytuacji fundusze odwracają się od innych metali w stronę złota" - powiedział Młynarz.

bEDkwkyl

,,Sądzę, że sytuacja na rynkach metali powinna być w tym tygodniu stabilna z lekką tendencją zniżkową" - powiedział Młynarz.

O godz. 12:20 we wtorek 3-miesięczne kontrakty na miedź były notowane po 7885 USD za tonę. Dla porównania, w ubiegły wtorek było to 8225 USD za tonę.

W transakcjach natychmiastowych płacono w poniedziałek za uncję złota 644,53 USD, czyli o 0,8% więcej niż poprzedniego dnia notowań.

bEDkwkyG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)