Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rośnie dług państwa. Koniunktura i nastroje dołują

0
Podziel się:

Jesteśmy zadłużeni na 136,6 mld euro. Dług urósł o 13,6 proc.

Rośnie dług państwa. Koniunktura i nastroje dołują
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło na koniec grudnia 2008 roku o 4,6 proc w stosunku do poprzedniego miesiąca i wyniosło blisko 570 mln zł, podało Ministerstwo Finansów. Stanowiło to ok. 136,6 mld euro lub ok. 192,4 mld dolarów, podał resort. W ujęciu rocznym wzrost długu wyniósł 13,6 proc.

Krajowe zadłużenie - według kryterium miejsca emisji - wyniosło na koniec grudnia 420.201,7 mln zł i wzrosło o 2,9 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i o 10,5 proc. wobec końca poprzedniego roku.

Zadłużenie zagraniczne wyniosło 149.743,8 mln zł, czyli było o 9,9 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej i o 23,6 proc. wyższe niż na koniec poprzedniego roku.

Według kryterium rezydenta, zadłużenie krajowe Skarbu Państwa wzrosło o 3,5 proc. m/m do 373.544,8 mln zł (oraz wzrosło o 19,7 proc wobec końca 2007 r.). Zadłużenie zagraniczne wyniosło 196.400,8 mln zł i było 6,8 proc. wyższe m/m (i o 3,7 proc. wyższe wobec końca 2007 r.).

Zadłużenie Skarbu Państwa z tytułu bonów skarbowych (wg kryterium miejsca emisji) wynosiło w tym okresie 50.403,4 mln zł, co oznacza wzrost o 19,5 proc. m/m, zaś z tytułu krajowych obligacji skarbowych wyniosło 360.815,2 mln zł i wzrosło o 2,8 proc. w ujęciu miesięcznym.

Raport Money.pl
*Przemysł w tarapatach. Kiedy nadciągnie pomoc? * Mocno spada produkcja przemysłowa i rosną jej koszty. Rząd ma plan antykryzysowy, ale bez szczegółowych regulacji firmom on nie pomoże. zobacz raport Money.pl

Koniunktura dołuje - najgorzej jest z budownictwem

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w lutym 2009 roku na poziomie minus 31 wobec minus 18 w styczniu, podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Przedsiębiorstwa odnotowują dalszy spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również niekorzystne i gorsze od styczniowych. Planowane zmniejszenie zatrudnienia utrzymuje się na poziomie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu.

_ - Zmniejsza się też zgłaszane przez przedsiębiorców wykorzystanie mocy produkcyjnych: w lutym br. kształtuje się na poziomie 71 proc., 76 proc. w ubiegłym miesiącu i 80 proc. w lutym 2008 r. _ - podał GUS.

Gorzej w przetwórstwie i handlu

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w lutym 2009 roku na poziomie minus 18 pkt, czyli o 5 pkt niższy niż w styczniu, podał GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 31proc. (przed miesiącem odpowiednio 15 proc. i 28 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Według GUS, stan zapasów wyrobów gotowych jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Planowane jest zmniejszenie zatrudnienia, bardziej znaczące od prognozowanego w ubiegłym miesiącu.

W lutym na najniższym, negatywnym poziomie swoją koniunkturę oceniają producenci: wyrobów tekstylnych (minus 32 - utrzymuje się wartość z ubiegłego miesiąca), oraz metali (minus 32 - wzrost o 9 punktów), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, z wyłączeniem motocykli (minus 30 - spadek o 7 punktów).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w lutym 2009 roku na poziomie minus 10 wobec minus 4 miesiąc wcześniej, podał GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw (w styczniu - 18 proc.), jej pogorszenie 26 proc. (przed miesiącem 22 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

_ - W lutym sygnalizowany jest spadek bieżącej i przyszłej sprzedaży. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów, przedsiębiorcy planują więc znacznie ograniczyć ilość towarów zamawianych u dostawców _ - podano w komunikacie. GUS zaznacza, że utrzymuje się wzrost cen towarów.

| Sondaż CBOS: Polacy coraz gorzej oceniają gospodarkę. |
| --- |
| Spada liczba respondentów dobrze oceniających przyszłość. Nieznacznie wzrósł poziom obawy przed utratą pracy - wynika z badań CBOS. Pracownia podała, że w lutym z 26 proc. do 13 proc. spadła liczba respondentów dobrze oceniających stan polskiej gospodarki. Nadal relatywnie dużą grupę (40 proc., w porównaniu do 42 proc. w styczniu), stanowią ci, którzy oceniają kondycję gospodarczą Polski jako przeciętną. Jednak aż 43 proc. ocenia sytuację gospodarczą źle, co stanowi wzrost o 14 proc. w porównaniu do stycznia. Pogorszeniu uległy również prognozy rozwoju sytuacji gospodarczej w kraju. W stosunku do stycznia o 10 punktów (do 37 proc.) wzrosła grupa respondentów spodziewających się pogorszenia stanu gospodarki.O 6 punktów (do 13 proc.) zmalała liczba optymistów. Do 42 proc. czyli o 5 punktów spadła ilość osób, nieprzewidujących zmian w tej dziedzinie. Od stycznia o 2 punkty wzrosła ilość osób, obawiających się utraty pracy, do 31 proc. w lutym. Jednak aż 65 proc. (spadek w lutym o 3 punkty) nie obawia się, że
może stracić pracę. _ Z kilkumiesięcznej perspektywy można jednak zauważyć stopniowy wzrost poziomu obaw przed utratą pracy _ - napisano w raporcie. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-11 lutego 2009 roku, na reprezentatywnej próbie losowej 1048 dorosłych mieszkańców Polski. |

gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)