Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rośnie napięcie na półwyspie koreańskim

0
Podziel się:

Korea Północna zażądała od Stanów Zjednoczonych i i Korei Południowej rezygnacji z przeprowadzenia na przełomie lutego i marca dorocznych manewrów.

Rośnie napięcie na półwyspie koreańskim
(RIA Novosti/EAST NEWS)

Zdaniem władz w Pjongjangu ćwiczenia mają charakter prowokacyjny i zaostrzą sytuację w regionie.

_ Zdecydowanie ostrzegamy władze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej przed przeprowadzeniem niebezpiecznych ćwiczeń wojskowych, które mogą doprowadzić do katastrofy na Półwyspie Koreańskim i w stosunkach między sąsiadami _ - cytowała w przedstawicieli rządu w Pjongjangu państwowa agencja KCNA.

Pomimo gróźb władze Korei Południowej zapowiedziały, że manewry odbędą się zgodnie z planem. W odpowiedzi na stopniowe zaostrzanie się sytuacji na Półwyspie Koreańskim Stany Zjednoczone wzmocniły w ostatnim czasie swój kontyngent wojskowy w Korei Południowej. Obecnie stacjonuje tam prawie 30 tysięcy amerykańskich żołnierzy.

Korea Północna i Południowa formalnie wciąż pozostają w stanie wojny, gdyż konflikt między obu państwami z lat 1950-53 został zakończony jedynie rozejmem. Stany Zjednoczone i Korea Płd. regularnie prowadzą ćwiczenia wojskowe. Północ oficjalnie postrzega takie manewry jako przygotowania do inwazji.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)