Notowania

wybór szefa mfw
22.05.2011 16:22

Rośnie poparcie dla Lagarde. Będzie szefową MFW?

Francuską minister finansów poparły już Włochy i Niemcy. Teraz dołączyła do nich Wielka Brytania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Brytyjski minister finansów George Osborne oficjalnie poparł kandydaturę francuskiej minister finansów Christine Lagarde na szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przekreślając tym samym szanse byłego premiera Gordona Browna - donosi w niedzielę BBC.

Wcześniej 55-letnia Lagarde uzyskała poparcie Włoch, Niemiec i niektórych innych rządów Unii Europejskiej, m.in. Szwecji i Austrii, oraz przewodniczącego eurogrupy Jean-Claude'a Junckera.

Osborne pochwalił Lagarde za zdolności przywódcze, którymi się odznaczyła, przewodnicząc spotkaniom ministrów finansów G20. Ocenił, że jest kandydatką _ wyróżniającą się wśród innych _ i _ najlepszą z możliwych _.

Zdaniem komentatorów konserwatywny rząd nie mógłby poprzeć Gordona Browna (premiera w latach 2007-10), ponieważ ostro oskarżał go o lekceważenie problemu narastającego zadłużenia kraju i doprowadzenie stanu finansów państwa do opłakanego stanu.

Jeszcze przed skandalem, który zmusił do ustąpienia dotychczasowego szefa Funduszu Dominique'a Strauss-Kahna, w związku z pogłoskami, że może on kandydować na prezydenta Francji w 2012 roku, premier David Cameron dał do zrozumienia, iż nie uważa Browna za _ odpowiedniego kandydata _.

Osborne'owi podoba się w Lagarde także to, że tak jak Londyn zajmuje twarde stanowisko w sprawie redukcji deficytu budżetowego. _ - Jest zdecydowaną zwolenniczką uporania się z problemem wysokich deficytów i tego, by rządy nie żyły ponad stan _ - zaznaczył Osborne. Według BBC państwom UE zależy na tym, by nowym szefem MFW został Europejczyk, który rozumie obecne trudności finansowe eurostrefy i gotów jest im poświęcić uwagę.

Lagarde jest ministrem finansów Francji od 2007 roku. Cieszy się wysoką renomą zarówno wśród finansistów, jak i opinii publicznej. W młodości brała udział w zawodach pływackich, a z wykształcenia jest prawnikiem. Pracowała w Nowym Jorku i płynnie mówi po angielsku. W 2009 roku _ Financial Times _ uznał ją za najlepszą europejską minister finansów.

Nowy dyrektor generalny MFW zostanie oficjalnie wyznaczony z końcem czerwca. Lagarde, jeśli zostanie zaaprobowana przez USA, Chiny i inne państwa pozaeuropejskie, będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku w 60-letniej historii Funduszu i piątym z rzędu obywatelem francuskim na czele tej instytucji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t112720.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/christine;lagarde;kandydatem;na;szefa;mfw,72,0,833864.html) Christine Lagarde kandydatem na szefa MFW? Niemcy najprawdopodobniej poprą kandydaturę francuskiej minister finansów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t139686.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lagarde;nastepczynia;strauss-kahna;sa;watpliwosci,136,0,833160.html) Lagarde następczynią Strauss-Kahna? Są wątpliwości Minister finansów Francji Christine Lagarde wydaje się być główną kandydatką do objęcia stanowiska dyrektora zarządzającego MFW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t75322.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lagarde;faworytka;przejmie;schede;po;dsk,204,0,831692.html) Lagarde faworytką. Przejmie schedę po DSK? Francuska minister finansów miałaby największe szanse objąć stanowisko szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Tagi: wybór szefa mfw, lagarde, poparcie, wielka brytania, niemcy, włochy, mfw, minister finansów, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz