Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rośnie sprzedaż i produkcja cementu

0
Podziel się:

Widać poprawę zarówno w budownictwie infrastrukturalnym, jak i mieszkaniowym.

Rośnie sprzedaż i produkcja cementu
(digi_guru/iStockphoto)

Sprzedaż cementu w Polsce wzrosła w kwietniu o ponad 22 proc., a produkcja o 40 proc. - poinformowało Stowarzyszenie Producentów Cementu. To efekt ożywienia w budownictwie infrastrukturalnym i mieszkaniowym - wskazują eksperci.

Z opublikowanych danych Stowarzyszenia Producentów Cementu wynika, że sprzedaż cementu w kwietniu br. wzrosła o 22,9 proc. wobec kwietnia 2013 r. i wyniosła 1 mln 419,3 tys. ton.

SPC poinformowało też, że produkcja cementu w kwietniu 2014 r. wzrosła rok do roku o 40,3 proc. do 1 mln 450,8 tys. ton.

Ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz ocenił w rozmowie z PAP, że mamy do czynienia nie tylko z ożywieniem produkcji przemysłowej, ale również budowlanej. _ Częściowo jest to spowodowane dobrą pogodą, ale również większą skłonnością do inwestowania oraz poprawą koniunktury _ - podkreślił.

Jak mówił, widać poprawę zarówno w budownictwie infrastrukturalnym, jak i mieszkaniowym. _ O czym świadczy większa liczba wydanych pozwoleń na budowę, ale również malejąca liczba mieszkań wystawionych do sprzedaży przez deweloperów. Widać rosnące zainteresowanie zakupem mieszkań przez Polaków _ - dodał.

SPC szacuje, że sprzedaż cementu w br. wzrośnie do ok. 15,2 mln ton wobec 14,3 mln ton w 2013 r.; w 2015 r. będzie to 16 mln ton. Według Stowarzyszenia ma temu sprzyjać poprawa koniunktury w mieszkaniówce, w budownictwie drogowym, kolejowym i energetyce.

Również wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz uważa, że coraz lepsze dane dotyczące polskiej gospodarki, a także poprawa nastrojów wśród przedsiębiorców będą sprzyjać sektorowi cementowemu w tym i w przyszłym roku.

Polska zajmuje 4. miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji cementu. Na terenie kraju działa 13 zakładów. W ostatnich kilkunastu latach ich nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 10 mld zł. Przemysł ten zatrudnia 25 tys. osób.; z tytułu opłat i podatków odprowadza rocznie do budżetu państwa i kas samorządów od 1,5 do 1,7 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)