Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski chce stabilnej eurozony

0
Podziel się:

Minister finansów podtrzymał deklarację, że Polska będzie uczestniczyć w pomocy dla Grecji.

Rostowski chce stabilnej eurozony
(kprm.gov.pl)

Minister finansów Jacek Rostowski zaapelował do państw Unii Europejskiej o traktowanie stabilności strefy euro w sposób nadrzędny. Wówczas, jego zdaniem, można uniknąć wstrząsów na rynkach. Uspokajał, że Grecja nie jest _ studnią bez dna _ i stanowi mały procent gospodarki UE.

_ - To może studnia dość głęboka, ale wąska. Grecja stanowi bardzo mały procent gospodarki całej strefy euro, cały dług grecki jest małym procentem całego długu publicznego całej strefy euro, więc nie przesadzajmy _ - powiedział Rostowski w Luksemburgu, gdzie uczestniczył w posiedzeniu Rady ministrów finansów Ekofin. Jak podkreślił, Grecja skorzysta na reformach i prywatyzacji, których od niej oczekuje UE, przed udzieleniem pomocy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t142090.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eurogrupa;zwieksza;presje;grecy;beda;ciac,142,0,856206.html) Eurogrupa zwiększa presję. Grecy będą ciąć?
Wbrew oczekiwaniom euroland nie zdecydował o uruchomieniu kolejnej transzy pomocy w wysokości 12 miliardów euro dla Grecji. Obradujący od niedzieli w Luksemburgu ministrowie finansów strefy obiecali, że kraj dostanie ją w lipcu, ale dopiero, gdy grecki parlament uchwali nowy pakiet oszczędnościowy, przewidujący ograniczanie wydatków, reformę systemu fiskalnego i prywatyzację wartości 50 miliardów euro.

_ - To bardzo ważna decyzja eurogrupy, że środki będą wtedy, kiedy rząd grecki złoży taką deklarację. W tej chwili nie ma rządu greckiego, więc nie jest w stanie takiej deklaracji złożyć,; więc w naturalny sposób muszą trochę poczekać _ - oświadczył Rostowski.

Podkreślił, że najważniejsze jest teraz, by wszystkie kraje strefy euro - i te pomagające i te, którym pomoc jest niesiona - zdały sobie sprawę, że _ stabilność jest wartością nadrzędną _ dla całej UE. _ - Jeżeli wszyscy będą do tego podchodzili w ten sposób i zdawali sobie sprawę, jakie wstrząsy byłyby możliwe, gdybyśmy tej najważniejszej sprawy nie pamiętali, to myślę, że wszystko zawsze dobrze się skończy _ - powiedział.

Podtrzymał deklarację, że Polska będzie uczestniczyć w przygotowywanym drugim pakiecie pomocy dla Grecji w ramach gwarancji z budżetu UE pod warunkiem, że będzie to _ program, który daje prawdziwe nadzieje dla rozwoju gospodarki greckiej, dla rozwiązania tych problemów _. _ Pamiętajmy, że solidarność to kij, który ma dwa końce _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t127864.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecy;i;amerykanie;trzesa;gieldami;co;na;to;gpw,82,0,852818.html) Grecy i Amerykanie trzęsą giełdami. Co na to GPW?
W przypadku mechanizmu gwarancji dla Grecji chodzi o analogiczne zaangażowanie Polski, jak w przypadku Portugalii i Irlandii. Również w przypadku pomocy dla tych dwóch krajów, pogrążonych w tarapatach finansowych, Polska brała udział w mechanizmie gwarancji. Chodzi o tzw. Europejski Mechanizm Stabilizacji Finansowej (EFSM), który jest jednym z trzech narzędzi pomocy dla krajów strefy euro w potrzebie. Pozostałe to bilateralne gwarancje krajów strefy euro oraz kredyty Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W ramach EFSM Komisja Europejska może zebrać na rynkach finansowych korzystnie oprocentowane pożyczki na kwotę do 60 miliardów euro łącznie.

Po wsparciu Irlandii i Portugalii w ramach EFSM pozostało jeszcze do dyspozycji około 11 miliardów euro, z czego Polska powinna pokryć gwarancjami około 3 procent, tyle bowiem wynosi polska składka do unijnego budżetu, obliczona na podstawie PKB. To daje około 250 milionów euro. Kolejną pomoc dla Portugalii szacuje się na 60-90 miliardów euro, a polski rząd uważa, że nie ma przeszkód, by dać zielone światło dla wykorzystania mechanizmu gwarancji ze strony wszystkich 27 krajów UE i nie będzie go blokować.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t142980.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ministrowie;europy;stawiaja;grecji;warunek;wtedy;druga;transza,62,0,853822.html) Ministrowie Europy stawiają Grecji warunek. Wtedy druga transza W Luksemburgu trwa dwudniowe spotkanie szefów resortów finansów strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wlochy;i;belgia;tez;zagrozone;kryzysem,139,0,853387.html) Włochy i Belgia też zagrożone kryzysem? -_ Plajta może uderzyć w Portugalię i Irlandię, a potem także w wysoko zadłużone Belgię i Włochy, jeszcze przed Hiszpanią _- ostrzega premier Luksemburga.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t142875.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/juncker;naciska;musimy;ratowac;grecje,5,0,852741.html) Juncker naciska: Musimy ratować Grecję Premier Luksemburga i szef eurogrupy ostrzega przed odkładaniem na jesień decyzji o nowej pomocy dla Aten.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/t46867.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/znowu;dolozymy;sie;do;ratowania;grecji,124,0,852604.html) Znowu dołożymy się do ratowania Grecji? Polska być może będzie musiała sfinansować część wartego 60 mld euro, pakietu ratunkowego dla Aten. Chcą tego Niemcy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)