Notowania

deficyt budżetowy
22.07.2011 07:58

Rostowski: Deficyt budżetu państwa o 25 proc. niższy niż w ustawie

Minister Finansów wskazał, co musi się stać, by sytuacja w Grecji dotknęła nasz kraj.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Deficyt budżetu państwa w tym roku będzie o 25 proc. mniejszy niż zapisany w ustawie - poinformował minister finansów Jacek Rostowski. Jego resort ma zapewnione 80 proc. potrzeb pożyczkowych na 2011 r.

W ustawie budżetowej na 2011 r. zapisano maksymalny deficyt na poziomie 40,2 mld zł. W połowie lipca resort finansów poinformował, że deficyt budżetu po czerwcu tego roku wyniósł 20 mld 369,7 mln zł wobec planowanych po tym miesiącu 32 mld 105 mln zł. Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów deficyt po czerwcu stanowi 50,7 proc. deficytu planowanego na ten rok w ustawie budżetowej.

Rostowski powiedział wczoraj wieczorem w TVP Info, że gdybyśmy mieli do czynienia _ albo z chaotyczną niewypłacalnością Grecji, albo z przerzuceniem się wirusa z Grecji na Włochy czy Hiszpanię, to nie możemy sobie wyobrazić, żeby nie uderzyło to prędzej czy później rykoszetem nie tylko w gospodarkę niemiecką czy francuską, ale także w polską gospodarkę. I na tę okoliczność przygotowaliśmy się. Jesteśmy w sytuacji takiej, że w połowie roku mamy 80 proc. potrzeb pożyczkowych już zapewnione. To powinno brzmieć uspokajająco. Także dlatego deficyt będzie o jedną czwartą niższy niż zapisany w ustawie _ - powiedział Rostowski.

Minister finansów powiedział, że w tym roku nie będzie już żadnego wzrostu długu publicznego w relacji do dochodu narodowego. - _ W przyszłym roku ta relacja długu do dochodu narodowego zacznie spadać _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t49376.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/skontrolowali;jak;rzad;realizuje;budzet,39,0,852775.html) Skontrolowali jak rząd realizuje budżet NIK ostrzega jednak, że dalsze pogłębienie nierównowagi sektora publicznego, odbije się na wzroście gospodarczym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mf;deficyt;bedzie;nizszy;niz;zapisano;w;budzecie,169,0,851881.html) Deficyt będzie niższy niż zapisano w budżecie Ministerstwo Finansów prognozuje, że tegoroczny deficyt budżetowy ukształtuje się na poziomie 35,7 mld zł wobec 40,2 mld zł zapisanych w ustawie budżetowej po uwzględnieniu zysku z NBP - poinformował wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budzet;rostowskiego;w;rozsypce,38,0,829990.html) Budżet Rostowskiego w rozsypce? Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie wierzą, że polskiemu rządowi uda się zmniejszyć w 2012 roku deficyt do 2,9 procent PKB.
Tagi: deficyt budżetowy, jacek rostowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz