Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rostowski: Deficyt finansów publicznych przekroczy 100 mld zł

0
Podziel się:

Chce on uniemożliwić nadmierne zadłużanie się samorządów.

Rostowski: Deficyt finansów publicznych przekroczy 100 mld zł
(kprm.gov.pl)

Minister finansów zapowiedział także tworzenie ram prawnych, które uniemożliwią nadmierne zadłużanie się samorządów.

_ - Wszyscy wiedzą, że deficyt sektora finansów publicznych w 2010 będzie trochę ponad 100 mld zł _ - powiedział Rostowski w radiu TOK FM.

Poinformował jednocześnie, że projekt ustawy o regule wydatkowej za dwa tygodnie trafi pod obrady Rady Ministrów. _ - Projekt jest już w konsultacjach społecznych, od 3 miesięcy (...). Nowelizacja ustawy o finansach publicznych powinna być przyjęta przez Radę Ministrów za dwa tygodnie i potem pójdzie do Sejmu _ - powiedział.

Wcześniej wyjaśniał, że budżet na 2011 r. będzie skonstruowany zgodnie z regułą wydatkową; oznacza to, że wydatki, które nie stanowią już istniejących wydatków tzw. sztywnych, czyli ustawowo uwarunkowanych, nie będą mogły rosnąć więcej niż przewidywana stopa inflacji plus 1 proc. Także nowe _ wydatki sztywne _ będą podlegały temu ograniczeniu.

Rostowski powiedział, że nie ma obecnie instrumentów pozwalających ograniczyć zadłużanie się samorządów.

_ - Zadłużenie samorządów martwi mnie. Mamy problem, bo odpowiadamy wobec Komisji Europejskiej za całość długu, m.in. samorządów. Te samorządy w poprzednim i bieżącym roku zaczęły się bardzo zadłużać, a dopóki nie przekroczą 60 proc. swoich dochodów to nie ma specjalnie instrumentów (żeby to ograniczyć - red.) _ - powiedział.

_ - Musimy przejść do tworzenia ram prawnych _ - dodał.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)