Notowania

Rostowski: Dług raczej nie przekroczy 55 proc. PKB

Jeśli nie będzie gwałtownego wzrostu długu, rząd nie planuje dalszych podwyżek VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że przekroczenie relacji długu publicznego do PKB na poziomie 55 proc. w roku 2011 i 2012 jest mało prawdopodobne, jeśli nie dojdzie do gwałtownego osłabienia kursu złotego.

_ - Nie mamy intencji podwyższenia podatku VAT o więcej niż ten jeden punkt procentowy w 2011 roku, chyba, że w późniejszych latach przekroczylibyśmy tę relację długu publicznego do PKB na poziomie 55 proc. _ - powiedział Rostowski w rozmowie z portalem Wyborcza.biz.

_ - Uważamy, że jest to mało prawdopodobne, żeby w 2011 czy 2012 przekroczyć 55 proc. PKB, ale pewna możliwość istnieje, szczególnie gdyby miała nastąpić jakaś ostra deprecjacja złotego _ - dodał.

Rostowski poinformował także, że resort finansów w swoich projekcjach przyjął dość konserwatywne założenia dotyczące wartości złotego. _ - Dlatego nie przewidujemy, że dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB, ale musimy być gotowi na wszelkie ewentualne scenariusze, dlatego taki fakultatywne mechanizmy będziemy wprowadzali _ - mówi minister.

Dług liczony dla aktualnej daty - według danych za V 2010 opublikowanych przez MF

Rząd w przyjętym w sierpniu Wieloletnim Planie Finansowym Państwa zakłada, że deficyt budżetowy w 2011 roku będzie maksymalnie na poziomie 45 mld zł, a w latach 2010-2013 dług publicznych w relacji do PKB nie przekroczy drugiego progu ostrożnościowego z ustawy o finansach publicznych, czyli 55 procent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t97664.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlugi;polski;rosna;warte;sa;juz;tyle;ile;koncern;google,116,0,645748.html) Długi Polski rosną. Warte są już tyle, ile koncern Google Na "swoją część" długu publicznego statystyczny Polak musiałby pracować prawie pół roku. Jesteśmy zadłużeni siedmiokrotnie bardziej od Estończyków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t47016.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlug;publiczny;przekroczy;55;proc;pkb,49,0,493873.html) Dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB? Może to nastąpić w 2010 roku - ocenia Marek Rozkrut z Ministerstwa Finansów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t15428.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/ciecie;wydatkow;nie;pomoze;trzeba;podniesc;podatki,221,0,645597.html) Cięcie wydatków nie pomoże, trzeba podnieść podatki Oszczędności dadzą najwyżej kilkaset milionów złotych. A my potrzebujemy miliardów, by zredukować deficyt finansów publicznych - przekonuje w rozmowie z Money.pl profesor Dariusz Filar.
Tagi: zadłużenie skarbu państwa, rostowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz