Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski: Mamy zrównoważony wzrost gospodarczy

0
Podziel się:

To komentarz ministra finansów do danych GUS o PKB.

Rostowski: Mamy zrównoważony wzrost gospodarczy
(kprm.gov.pl)

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że dane GUS o PKB świadczą o zrównoważonym wzroście gospodarczym. Zaznaczył jednak, że nie są one ostateczne.

GUS poinformował, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2009 roku o 1,7 proc. po wzroście o 5 proc. w 2008 roku. Inwestycje w 2009 r. spadły o 0,3 proc., a popyt krajowy spadł o 0,9 proc.

_ - To wyjątkowa satysfakcja, że prognoza, na której oparliśmy pakiet oszczędności i wydatków w pierwszej połowie roku (2009 ) tak precyzyjnie się potwierdziła _ - powiedział dziennikarzom Rostowski. Dodał, że dane GUS to dobry wynik także w relacji do oczekiwań resortu sprzed dwóch miesięcy.

_ - Wzrost na poziomie 1,7 proc. to jest bardzo zrównoważony wzrost. Mieliśmy znaczący wzrost spożycia indywidualnego. Był także wzrost akumulacji. Spożycie indywidualne w porównaniu z naszymi oczekiwaniami jest trochę większe, natomiast zbiorowe trochę mniejsze tzn., że mieliśmy mniejszy deficyt sektora finansów publicznych _ - dodał.

Pod koniec 2009 roku przedstawiciele MF mówili, że deficyt sektora finansów publicznych w 2009 roku może przekroczyć 6,3 proc. PKB.

Skrzypek: Dane o PKB neutralne dla RPP

Wstępne dane GUS dotyczące wzrostu PKB w 2009 roku są zgodne z oczekiwaniami Narodowego Banku Polskiego i z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej są neutralne.

_ - Obraz polskiej gospodarki jest pozytywny, zaś jej mocne fundamenty są podstawą, aby kursu złotego był stabilny _ - ocenił Sławomir Skrzypek, prezes NBP.

Jego zdaniem, lutowa projekcja inflacji Narodowego Banku Polskiego pokaże prawdopodobnie wyższą ścieżkę wzrostu PKB w 2010 roku w porównaniu z październikową. Korekcie w górę ulegnie także ścieżka centralna inflacji. Inflacja w II kwartale tego roku spadnie poniżej celu inflacyjnego 2,5 proc., a w okolicach lipca znajdzie się na najniższym poziomie w całym roku.

_ - Dane GUS są danymi wstępnymi, jednostkowymi, bez pełnej dekompozycji. NBP ma swoje analizy w tym zakresie. Należy podkreślić, że nasze oczekiwania są niemalże w 100 proc. zgodne z tym, co zostało opublikowane. Na tej podstawie można oczekiwać, że tempo wzrostu PKB w IV kwartale 2009 wyniosło około 2,9 - 3,0 proc. _ - powiedział Skrzypek.

_ - Ze względu na to, że dane te są w pełni zgodne z naszymi oczekiwaniami, z punktu widzenia RPP są neutralne. Gdyby PKB wzrósł mocniej lub dane były gorsze od oczekiwań, niewątpliwie byłby to sygnał, że Rada powinna się nad tym mocniej zastanowić. Na pewno czeka nas jednak poważna dyskusja na temat przyszłych procesów inflacyjnych _ - dodał.

_ - Obraz naszej gospodarki jest pozytywny. Ścieżka centralna PKB na 2010 w lutowej projekcji NBP może być korzystniejsza w porównaniu z październikową. Oczekujemy, że tempo wzrostu PKB będzie dążyło do potencjału, który powinien zostać osiągnięty w 2011 roku. Ryzyka są po stronie Unii Europejskiej. Dane dotyczące 2009 roku wskazują na stabilizację popytu wewnętrznego. Jest pytanie o popyt zewnętrzny. To będzie miało wpływ na układ naszego eksportu i importu. Pewne obszary ryzyka leżą też po stronie sfery publicznej _ - dodał.

Zdaniem prezesa NBP fundamenty polskiej gospodarki dają podstawy do tego, aby kurs PLN był stabilny.

_ - Fundamenty polskiej gospodarki dają pełne podstawy do stabilności kursu złotego. Ewentualne ryzyka nie są jednak wyłącznie ryzykami wewnętrznymi. Musi jeszcze upłynąć trochę czasu, zanim globalne rynki finansowe wrócą do pełnej stabilności, choć na pewno sytuacja jest radykalnie lepsza, niż rok temu _ - powiedział.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)