Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rostowski: Może trzeba zmienić traktat UE

0
Podziel się:

Jeśli tzw. sześciopak okaże się niewystarczające, by zapobiec kryzysowi, konieczne będą reformy wymagające zmiany traktatu UE.

Rostowski: Może trzeba zmienić traktat UE
(kprm.gov.pl)
bEKiPcSZ

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował dziś w Brukseli, że jeśli tzw. sześciopak, czyli nowe unijne zasady dyscypliny finansów publicznych, okażą się niewystarczające, by zapobiec kryzysowi, konieczne będą reformy wymagające zmiany traktatu UE.

Dodał, że kraje UE, które jak Polska, są poza strefą euro, _ są chętne poprzeć dalszą integrację strefy euro _, co może wymagać zmiany traktatu UE, ale pod warunkiem, _ że rezultatem tych zmian, nie będzie to, że będziemy wykluczeni _.

_ Jeśli sześciopak jest wystarczający, by zapewnić, że to kryzys długów się nigdy więcej nie powtórzy, to jedyne, co mamy zrobić to wdrożyć w życie jego mechanizmy. Jeśli nie jest wystarczający, to potrzebujemy dalszych zmian instytucjonalnych i wtedy trudno wyobrazić sobie, że nie będą one automatycznie wymagały zmiany traktatu _ - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. _ - Wydaje się, że na tzw. północy (jak określa się kraje o silnej tradycji dyscypliny finansów publicznych, w przeciwieństwie do południa) jest polityczne przeczucie, że "sześciopak" może nie być wystarczający _ - dodał.

bEKiPcTb

Sprawdź aktualne notowania frank szwajcarski
Minister finansów wystąpił w debacie zorganizowanej przez think thank _ Friends of Europe _ na temat stanu Europy. O zmianie traktatu - by zapewnić dalszą integrację polityk gospodarczych i większą dyscyplinę finansów publicznych krajów UE, a zwłaszcza strefy euro - mówi się coraz częściej w reakcji na niekończący się kryzys grecki, który udowodnił słabości unii monetarnej.

Zmiany traktatu - by ratować euro - nie wykluczyła też tydzień temu w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel. _ - Każdy dziś akceptuje - i widzimy tu zmianę w polityce brytyjskiego rządu - że, by uratować strefę euro, musi nastąpić dalszy poziom jej integracji _ - powiedział Rostowski.

Rostowski podkreślił, że dla krajów spoza strefy euro, jak Polska, _ jest bardzo ważne, by większa integracja strefy euro, nie tworzyła większych podziałów _, między _ 17 _ a resztą państw UE.- _ My, jako kraje poza strefą euro, jesteśmy bardzo chętni, by poprzeć dalszą integrację, która jest mało prawdopodobna, bez większych zmian traktatu. Ale druga strona medalu jest taka, że rezultatem tych zmian, nie może być, że zostaniemy wykluczeni. Jeśli nie będziemy wykluczeni, to wesprzemy zmianę traktatu i większą integrację strefy euro _ - powiedział.

bEKiPcTh

W kontekście kryzysu i działań podejmowanych przez rządy, Rostowski zwrócił uwagę, że nie wystarczy rekapitalizacja banków, by uspokoić rynki. Potrzebne jest też wzmocnienie Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF).

_ - Jeśli podejdziemy do problemu od drugiej strony i zaczniemy od rekapitalizacji banków, ale nie upewnimy rynków, co do stabilności długów publicznych, wówczas zrekapitalizujemy straty banków związane z redukcją długu Grecji, ale nie zrekaptalizujemy im możliwych problemów związanych z długami innych krajów _ - wyjaśnił. - _ Tak, więc fundamentalna obawa pozostanie _ - podsumował.

Wyraził też przekonanie, że nie należy się dziwić spowolnieniu gospodarczemu w Europie. _ Jeśli jest zagrożenie tak wieloma ryzykami, to żaden przewidujący biznesmen nie będzie dużo inwestował _ - uzasadnił. Dodał, że spowolnienie gospodarcze wpływa na kondycję banków i finansów państw. _ Mamy do czynienia z błędnym kołem.(...) Ono musi być przerwane i myślę, że wszyscy się z tym zgadzamy - potrzebna jest do tego bardzo silna zapora, co nie znaczy, że nie powinno być jednocześnie rekapitalizacji banków _ - powiedział Rostowski.

Działania Rostowskiego w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t18675.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sikorski;broni;rostowskiego;i;szesciopaku,176,0,910768.html) Mocno broni Rostowskiego i ...sześciopaku Minister spraw zagranicznych mówi, że istnienie Unii Europejskiej jest zagrożone.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;polska;gotowa;na;kryzys,7,0,923655.html) Rostowski: Polska gotowa na kryzys Minister finansów przekonuje, że przewidział kryzys już dawno temu i Polska jest na niego gotowa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t156442.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;o;kryzysie;to;moze;byc;male;piwo,41,0,916265.html) Rostowski znów groźnie: To mogą być małe piwa Minister finansów mówi, że _ przeżywamy w tej chwili dramatyczne momenty _.
bEKiPcTC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)