Notowania

spready
14.07.2011 10:25

Rostowski: Można ograniczyć spready walutowe

Według ministra finansów Jacka Rostowskiego polskie władze nie mogą zamrozić kursu franka szwajcarskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Według ministra finansów Jacka Rostowskiego polskie władze nie mogą zamrozić kursu franka szwajcarskiego. Można jednak ograniczyć spready bankowe wpływające na wysokość spłacanych rat kredytów hipotecznych. *

Rostowski, pytany czy można zamrozić kurs franka szwajcarskiego na poziomie np. 2,85 zł odpowiedział, że _ ani rząd polski, ani NBP nie ma siły, aby zamrozić kurs franka. - Gdyby władze szwajcarskie chciały zakotwiczyć franka względem euro, albo złotego, to mogłyby to zrobić _ - powiedział minister w TOK FM,

Powiedział, że sytuacja osób, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich, jest trudna i nie można jej lekceważyć. Przypomniał, że obowiązuje rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która stanowi, iż kredytobiorca może kupić franki np. w kantorze i wpłacić je do banku. Zwrócił uwagę, że banki najwięcej zarabiają na spreadach (spready walutowe to marże przy wymianie walut, stosowane przez banki zwłaszcza przy spłacie walutowych kredytów hipotecznych).

_ - Można działać w taki sposób, by ograniczyć te spready, taki właśnie jest projekt ustawy PO i PSL, który ma rozciągnąć zasadę zawartą w rekomendacji KNF na stare kredyty _ - uznał. Według Rostowskiego, zmiana proponowana przez PO i PSL spowoduje przejrzystość, a ludzie powinni wiedzieć, ile i za co płacą.

Ocenił, że propozycja PiS dotycząca spreadów jest _ dziwaczna _ i może być niebezpieczna dla kredytobiorców, bo mogą oni podjąć decyzje o przewalutowaniu kredytu w momencie, kiedy kurs jest już bardzo niekorzystny. _ - Jest duże niebezpieczeństwo, że to wpędzi ludzi w kłopoty _ - zaznaczył.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t150911.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;wie;juz;jak;ulzyc;zadluzonym;w;walutach,26,0,872218.html) Rząd wie już jak ulżyć zadłużonym w walutach

Zdaniem Rostowskiego, propozycja PJN w sprawie spreadów mogłaby dotyczyć tylko kredytów nowych, tymczasem nowych umów dotyczących franka szwajcarskiego jest bardzo mało. _ _

_ - Tak naprawdę to rozwiązanie prawie nikomu nie będzie pomagało _ - podkreślił._ - Jeżeli chcemy ograniczać wzrost kursu franka, to musimy działać na rzecz sensownej polityki zażegnania kryzysu w strefie euro i my to robimy _ - wskazał.

Rostowski powiedział, że potrzebna jest solidarność europejska, a kraje Północy muszą zdać sobie sprawę, że udzielając pomocy pomagają też sobie samym, bo to one najbardziej korzystają na strefie euro. Podkreślił, że polska gospodarka jest zdrowa, ale przy takich szokach zewnętrznych jak obecnie może ona ucierpieć.

Zgodnie z projektem ustawy autorstwa PO-PSL banki nie będą mogły pobierać dodatkowych opłat od klientów, którzy zdecydują się na samodzielny zakup waluty i spłacenie raty pożyczki kredytu.

PiS chce możliwości wielokrotnego przewalutowania kredytów we frankach oraz wprowadzenia kredytu z tzw. _ korytarzem walutowym _, co ma ograniczyć ryzyko kursowe osób spłacających kredyt do przedziału 1 zł, a bankom pozwoli na transakcje zabezpieczające.

Natomiast PJN, aby ulżyć osobom spłacającym kredyty walutowe, zaproponował na wzór węgierski, by ci, którzy są zadłużeni we frankach spłacali raty kredytów po stałym kursie szwajcarskiej waluty - 2,75 zł. Różnicę pokrywałby Skarb Państwa, a po 2015 r. zwróciliby ją kredytobiorcy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t122828.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/eksperci;miazdza;pomysly;na;pomoc;kredytobiorcom;analfabetyzm;ekonomiczny;kuriozum;,233,0,872169.html) Eksperci miażdżą pomysły na pomoc kredytobiorcom. Analfabetyzm ekonomiczny, kuriozum... Politycy licytują się na pomysły, które mają ulżyć 700 tysiącom Polaków. To kiełbasa wyborcza, zamiast pomóc mogą tylko zaszkodzić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t142819.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/zamrozony;frank;abstrakcyjny;pomysl,189,0,857533.html) Zamrożony frank? "Abstrakcyjny pomysł" - Wydaje się, że najbardziej istotne i najważniejsze są te pomysły, które mówią przede wszystkim o tym, żeby ludzi biorących kredyty informować - mówi Paweł Graś, rzecznik rządu.
Tagi: spready, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz