Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rostowski: Nie planujemy zwiększania deficytu

0
Podziel się

PiS chce dymisji Rostowskiego. -Optymizm rządu był uzasadniony - broni się minister.

Rostowski: Nie planujemy zwiększania deficytu
(PAP/EPA)
bDIZXMEl

Minister finansów, mimo stawianych mu przez opozycję zarzutów, nie wycofuje się z optymistycznych prognoz.

_ - Rząd wciąż zakłada deficyt na poziomie 18 mld zł _ - potwierdził Jacek Rostowski w programie _ Kropka nad i _ w TVN 24. - _ Zwiększając go mielibyśmy prawdziwą katastrofę gospodarczą _ - dodał.

Jacek Rostowski podkreśla, że nie pora jeszcze na nowelizację budżetu. Jego zdaniem należy zaczekać z tym do lipca, gdy znane będą wpływy z rozliczeń PIT za 2008 rok.

bDIZXMEn

_ - Chcemy nowelizować budżet tylko raz, by dotrwać z nim do końca 2009 roku _ - wyjaśniał . _ - Pracujemy nad nowelizacją. Dopiero w lipcu będziemy mieli dane, które są nam potrzebne _ - powiedział, pytany, czy budżetową dziurę sfinansować zamierza z podwyżki składki rentowej.

Na wcześniejszej konferencji prasowej, odpowiadając na zarzuty opozycji, planującej wobec niego votum nieufności, podkreślał, że optymizm rządu okazał się uzasadniony, gdyż polska gospodarka, mimo kryzysu, ma się zdecydowanie lepiej, niż gospodarki naszych sąsiadów.

_ - Wiedzieliśmy, jako rząd, od początku, że polska gospodarka będzie relatywnie odporna na ten kryzys. I dlatego nie poddaliśmy się histerii. Mieliśmy rację w październiku i mamy rację teraz - wyjaśnia . _

dźwięk: PK, Money.pl

bDIZXMEt

_ - Uważamy, że w pierwszym kwartale będziemy mieli wzrost dochodu narodowego _ - mówi minister.

dźwięk: PK, Money.pl

_ - Wyniki w innych krajach, które poszły na nieograniczony wzrost deficytu, takich jak Wielka Brytania pokazują, jakie są znaczące spadki PKB w I kwartale, znacząco wyższe niż w Polsce. To także jest kluczowe tło, w kontekście którego będziemy musieli te decyzje podjąć _ - dodał.

dźwięk: PK, Money.pl

bDIZXMEu

Wniosek o dymisję ministra finansów Prawo i Sprawiedliwość zamierza złożyć na pierwszej sesji sejmowej po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Minister skomentował też propozycję obniżki podstawowej stawki VAT z 22 do 18 procent, wygłoszoną przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas piątkowego orędzia.

_ - Gdybyśmy dokonali takiej obniżki, wtedy faktycznie w budżecie zabrakłoby około 20 miliardów _ - stwierdził.

Deficyt budżetowy osiągnął już pod koniec kwietnia 84 procent planu rocznego. Jak tłumaczył Rostowski taki wynik spowodowany był koniecznością przełożenia części wydatków z poprzedniego roku.

bDIZXMEO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)