Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski: ogromny dług publiczny to wina OFE

0
Podziel się:

Minister Jacek Rostowski przekonuje, że gdyby nie te obciążenia to Polska byłaby jednym z najmniej zadłużonych krajów w Unii.

Rostowski: ogromny dług publiczny to wina OFE
(PAP/Rafał Guz)

Zmieniamy ustawę o finansach publicznych z powodu długu tworzonego przez Otwarte Fundusze Emerytalne. Tak uzasadniał w Sejmie Jacek Rostowski plany zawieszenia obowiązującego obecnie 50- procentowego progu ostrożnościowego.

Minister finansów przekonywał posłów, że gdyby nie te obciążenia to Polska byłaby jednym z najmniej zadłużonych krajów w UE. _ - Gdyby nie dług publiczny wygenerowany przez OFE, to mielibyśmy od 2012 relację długu publicznego do PKB na poziomie 38,1 proc. i to według metodologii unijnej. Jedynie dwa kraje unijne miałyby deficyt na niższym poziomie - _ powiedział Rostowski.

Opozycja skrytykowała pomysł zmian w ustawie o finansach publicznych. Chodzi o obowiązujący obecnie próg w wysokości 50 procent PKB, który nie pozwala na dalsze zadłużanie i zwiększanie deficytu. Solidarna Polska i szef Stowarzyszenia Republikanie Przemysław Wipler zamierzają zbierać z tego powodu podpisy pod wnioskiem o wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego.

_ - Lepszy od komisji śledczej byłby wykład - _ tak minister finansów zakpił w czasie swojego sejmowego wystąpienia z pomysłu PiS, który zapowiada wniosek o powołanie komisji ws. finansów publicznych.

Komisja miałaby wyjaśnić proces konstruowania budżetu, a także odpowiedzieć na pytanie, co dzieje się z pieniędzmi publicznymi. W ciągu dwóch tygodni PiS ma złożyć odpowiedni wniosek w tej sprawie.- Bardzo ciekawy pomysł. Zawsze chętnie będę odpowiadał na wszelkie pytania. Ale lepszy od komisji byłby wykład - ironizował w Sejmie minister Jacek Rostowski.

Finanse publiczne to jeden z najważniejszych tematów rozpoczynającego się dziś czterodniowego posiedzenia Sejmu. Po południu posłowie będą dyskutować o noweli ustawy o finansach publicznych, która ma zawiesić obowiązujący obecnie 50-procentowy próg ostrożnościowy a także regułę wydatkową, wedle której wydatki mogą rosnąć nie więcej niż inflacja plus jeden procent.

Minister finansów zapewnia, że zawieszenie progu to najlepsze rozwiązanie dla budżetu. Jacek Rostowski twierdzi, że taka zmiana nie jest próbą dostosowania prawa do kiepskiej sytuacji budżetowej. _ - Przechodzimy do lepszej, bardziej stabilnej, dojrzałej reguły wydatkowej. Opartej zresztą na prawie unijnym. Reguła będzie stosowana we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Jest to ewidentny postęp: zastąpienie reguły, która choć dobra, jest już przestarzała - _ tłumaczył Jacek Rostowski.
A jak Polska wypada na tle pozostałych krajów Unii?

Okazuje się, że nie jest aż tak źle. Z danych Eurostatu z pierwszego kwartału tego roku wynika, że dług w naszym kraju wyniósł 57,3 procent PKB. Długi w Europie biją rekordy, a Polska jest w grupie jedenastu państw, które nie przekraczają dopuszczalnego limitu w wysokości 60 procent PKB. To próg zapisany w unijnych przepisach, jednak tylko kraje strefy euro są karane sankcjami za jego przekroczenie.

Najbardziej zadłużony jest Euroland. Aż 12 państw z 17 przekracza dopuszczalny limit. Na niechlubnym, pierwszym miejscu jest Grecja z długiem wynoszącym ponad 160 procent PKB, następnie są Włochy, Portugalia, Irlandia i Belgia - w tych czterech krajach dług przekracza 100 procent. Najlepiej pod tym względem jest w Estonii, której zadłużenie wynosi zaledwie 10 procent PKB. Bardzo dobrze wypadają też Bułgaria i Luksemburg. Średnia unijna długu publicznego to prawie 86 procent. W eurolandzie przekroczył on 92 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski atakuje "krzykliwych" ekonomistów Wiceminister przekonuje, że wprowadzenie jednego z rządowych pomysłów na zmiany w funduszach emerytalnych doprowadzi do zwiększenia skuteczności ich działań.
Kosiniak-Kamysz: Możliwe nowe rozwiązanie w sprawie OFE Minister pracy nie nazywa go jednak czwartą propozycją. O co chodzi?
"Rząd podważa wiarygodność. To zły sygnał". _ To co teraz musi zrobić rząd, jest skutkiem nadmiernego optymizmu i obowiązujących przepisów _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)