Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rostowski: Pakt fiskalny daje nam ważne uprawnienia

0
Podziel się:

Nie zobowiązania, a korzyści. W ten sposób do poparcia paktu fiskalnego przekonywał posłów minister finansów.

Rostowski: Pakt fiskalny daje nam ważne uprawnienia
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Nie zobowiązania, a korzyści. W ten sposób do poparcia paktu fiskalnego przekonywał posłów minister finansów. W Sejmie trwa debata na temat przyjęcia paktu fiskalnego, a także ostatnich negocjacji dotyczących unijnego budżetu na lata 2014-2020.

Jacek Rostowski powiedział, że przyjęcie paktu nas do niczego nie obliguje. - _ Pakt fiskalny daje nam możliwość wcześniejszego przyjęcia dodatkowych rygorów paktu, jeśli w przyszłości polski rząd i polski parlament będą chciały tak uczynić. Ale nie ma żadnego obowiązku, żeby przyjąć te rygory _ - podkreśla minister.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MINISTRA:

Przeciwników po prawej części sali - czyli posłów PiS i SP - minister finansów przekonywał, że przyjęcie paktu fiskalnego wzmocni naszą pozycję w Europie i także w trakcie kluczowych negocjacji dotyczących przebudowy strefy euro.

- _ Przed nami jeszcze prawdopodobnie trzy, cztery lata przebudowy strefy euro i Unii Europejskiej i nie możemy sobie pozwolić na to, by w tym czasie, jakąkolwiek kartę w tych negocjacjach, które będą co najmniej tak trudne, jak negocjacje nad wieloletnimi planami finansowymi, oddać. A pakt fiskalny to bardzo istotna karta w tej grze _ - mówi minister.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MINISTRA:

Wcześniej z mównicy sejmowej do przyjęcia paktu fiskalnego namawiał premier Donald Tusk. Już wiadomo, że przeciw ratyfikacji będą głosować posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Ich, zdaniem, dokument jest sprzeczny z naszą konstytucją.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, szczególnie w krajach eurolandu. Ustanawia między innymi sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Zapisy paktu będą obowiązywały Polskę, ale dopiero po przyjęciu przez nasz kraj unijnej waluty.

Jeszcze przed rozpoczęciem sejmowej debaty, Jacek Rostowski przekonywał, że pakt fiskalny jest korzystny dla Polski. - _ To jest wielkie osiągnięcie, że będziemy mieli głos w przebudowaniu strefy, o czym zresztą mówiliśmy od samego początku. Nie chcemy być w sytuacji, w której ta strefa jest budowana bez naszego udziału. I właśnie pakt fiskalny nam zapewnia, że nasz głos także będzie udany _ - powiedział minister Rostowski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MINISTRA:

Pakt wszedł w życie w styczniu, bo ratyfikowało go 12 z 17 państw strefy euro. Jest obowiązkowy dla krajów ze wspólną walutą i otwarty dla tych, które jej nie mają. Z całej Unii do umowy nie przystąpiły tylko Czechy i Wielka Brytania.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta debata będzie gorąca. Dziś w Sejmie... Pakt wymusza ściślejszą dyscyplinę finansową i przewiduje sankcje za jej złamanie. Polskę będzie obowiązywał wtedy, gdy wejdziemy do unii walutowej, czyli przyjmiemy euro.
_ Pakt fiskalny to gwarancja bezpieczeństwa _. Tusk namawia prawicę _ Polacy mniej obawiają się Europy niż niektórzy politycy opozycji _ - mówi premier.
To historyczna debata. Dziś w Sejmie... Tuż po godzinie 10 rozpoczęło się czterodniowe posiedzenie Sejmu. Debata w sprawie paktu fiskalnego ma być połączona z dyskusją o przyszłości eurolandu i polskiej drodze do przyjęcia euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)