Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rostowski: planowane przez rząd zmiany w OFE poprawią finanse publiczne

0
Podziel się:

Minister nie chce mówić o obniżce podatków w ciągu następnych dwóch lat.

Rostowski: planowane przez rząd zmiany w OFE poprawią finanse publiczne
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Planowane przez rząd zmiany w OFE poprawią finanse publiczne w średnim i długim okresie - powiedział dzisiaj wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski. Jak mówił zmiany te w przyszłości mogą też umożliwić obniżenie podatków.

_ - Na pewno te zmiany poprawią finanse publiczne w średnim i długim okresie - i to jest najważniejsze _ - powiedział Rostowski w RMF FM.

Wskazał, że poprawiając finanse publiczne w średnim i długim okresie oraz to, że _ w tym samym momencie wprowadzamy nową regułę wydatkową, nową regułę ostrożnościową, która zapewni, że te środki nie będą przejedzone - mimo krytyki ze strony obrońców OFE - to pozwala nam mieć nadzieję, że jak kryzys się skończy, sytuacja gospodarcza się poprawi, może powstać przestrzeń dla obniżki podatków _.

_ - Bez tej zmiany, bez nowych zasad ostrożnościowych, które zapewniają, że dług publiczny obniżony dzięki temu o jakieś 130 mld zł - dalej będzie utrzymywany na tym nowym niższym poziomie - bez tych zmian, szans na obniżenie podatków by nie było _ - podkreślił.

Zaznaczył jednak, że nie chce mówić o obniżce podatków w ciągu następnych dwóch lat. _ - Ale jeżeli mówimy o średnim horyzoncie czasowym, to ja jednak uważam, że najważniejsze w Polsce są zachęty do pracy i tutaj kluczowy jest PIT _ - powiedział.

Rostowski zapowiedział, że to _ na pewno ostatnia zmiana w tej kadencji _ w funkcjonowaniu OFE. _ - To jest na pewno model, który chcę, żebyśmy przyjęli teraz. Oczywiście wbudowaliśmy przy ostatniej zmianie przeglądy, które mają mieć miejsce co trzy lata. Będziemy też wyciągali wnioski z tego, jak ta zmiana funkcjonuje. Powiem tyle. W '98 roku, jak reforma była wprowadzana, to miały być przeglądy. Nie miały miejsca i to jest jeden z powodów, dla których mamy dzisiaj problem _ - powiedział minister.

Dobrowolność OFE i obniżka pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym - to główne założenia projektu reformy emerytalnej przygotowanej przez resort pracy oraz ministerstwo finansów. W czwartek projekt ustawy dotyczącej zmian w systemie emerytalnym, został opublikowany na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Rządowego Centrum Legislacji. Od piątku mają ruszyć konsultacje społeczne, które potrwają miesiąc.

Dzięki zmianom w systemie emerytalnym państwowy dług publiczny w 2014 r. obniży się o ok. 145,4 mld zł, czyli 8,4 proc. PKB - wynika z uzasadnienia rządowego projektu ustawy określającej zasady wypłat emerytur z OFE.

_ - Projekt zakłada, że w dniu 3 lutego 2014 r. nastąpi przekazanie części aktywów w łącznej kwocie odpowiadającej 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego OFE na dzień 31 stycznia 2014 r. Jednocześnie, wartość środków, odpowiadająca wartości umorzonych przez OFE jednostek rozrachunkowych, zostanie zewidencjonowana na subkontach ubezpieczonych prowadzonych przez ZUS _ - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)