Notowania

rostowski
20.01.2009 18:24

Rostowski polemizuje z Brukselą. Podtrzymuje prognozy

Minister nie zgadza się z prognozami Komisji Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

*Minister finansów powiedział, że deficyt budżetowy w Polsce w tym roku nie przekroczy trzyprocentowego progu i wyniesie 2,5 procent produktu krajowego brutto. *

Jacek Rostowski podtrzymał tym samym założenia rządu, odrzucając wczorajsze prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej mówiące o deficycie na poziomie 3,6 procent PKB.

Minister finansów zapewniał dziś w Brukseli podczas rozmowy z komisarzem do spraw gospodarczych i walutowych, że rząd nie zamierza powiększać dziury budżetowej.

- _ Jeżeli nie podejmiemy konkretnych działań, żeby zmienić deficyt, czego nie mam zamiaru robić, to wydatki muszą być dostosowane do dochodów, a nie deficyt do dochodów. Myślę, że to zostało zrozumiane _ - dodał.

Deficyt budżetowy jest istotny, jeśli Polska myśli poważnie o przyjęciu wspólnej waluty. Jedno z głównych założeń mówi bowiem o tym, że deficyt nie może przekroczyć progu 3 procent PKB.

Minister finansów powiedział też, że wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku będzie wyższy niż 2 procent PKB co prognozuje Komisja i wyniesie 3,7 procent. Ale nawet jeśli przewidywania Brukseli spełnią się, to zdaniem Jacka Rostowskiego, nie trzeba będzie wprowadzać zmian do tegorocznego budżetu. _ _

_ - W sposób normalny i spokojny będziemy przygotowywali harmonogram wydatków budżetowych dla wszystkich resortów na pierwsze półrocze i zobaczymy jak się sytuacja rozwinie _ - tłumaczył minister.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Prezydent podpisał budżet ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydent;podpisal;budzet,6,0,418822.html )
* [ Gronicki: Rząd nie może obniżać podatków ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gronicki;rzad;nie;moze;obnizac;podatkow,5,0,414469.html )
Tagi: rostowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz