Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski: Polska za podatkiem od transakcji finansowych

0
Podziel się:

Jacek Rostowski zgadza się na wprowadzenie kontrowersyjnego pomysłu uderzającego w europejski sektor finansowy.

Rostowski: Polska za podatkiem od transakcji finansowych
(Polaris/East News)

Polska zgadza się na początek procedury nawiązania wzmocnionej współpracy chętnych państw eurostrefy w sprawie podatku od transakcji finansowych (FTT) i uważa, że zyski z FTT powinny częściowo zasilić budżet UE - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

_ - Mimo tego, że Polska zawsze była przeciw podziałom w Unii Europejskiej, to będziemy wspierać wzmocnioną współpracę tych państw, które chcą iść dalej. Przynajmniej wstępnie _ - oświadczył szef polskiego resortu finansów podczas transmitowanego posiedzenia ministrów finansów państw UE w Luksemburgu. Wyjaśnił, że Polska rozumie, że _ strefa euro potrzebuje teraz zbudować poczucie wspólnoty i dalszej integracji _.

Rostowski zastrzegł jednak, że ostateczną decyzję Polska podejmie, kiedy propozycja Komisji Europejskiej dotycząca wzmocnionej współpracy chętnych państw w sprawie ustanowienia FTT będzie gotowa. - Wtedy _ upewnimy się, czy propozycja nie ma negatywnych konsekwencji dla pozostałych państw _ - wyjaśnił.

Francja, Niemcy i Austria naciskały na rozpoczęcia pracy nad wprowadzeniem FTT w ramach tzw. wzmocnionej współpracy grupy państw, skoro nie ma zgody całej UE; przeciw jest zwłaszcza Wielka Brytania i Szwecja. Minister finansów Austrii Maria Fekter tłumaczyła, że taka decyzja jest jej koniecznie potrzebna, by uzyskać w parlamencie niezbędną większość do ratyfikacji stałego mechanizmu ratunkowego dla Eurolandu, EMS. FTT domagają się austriaccy Zieloni. Także w Niemczech opozycja domaga się od rządu postępu w sprawie FTT, zanim da zgodę na ratyfikację Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS).

Do nawiązania wzmocnionej współpracy w sprawie FTT potrzeba dziewięciu chętnych państw oraz zgoda większości pozostałych, by dziewiątka mogła pójść dalej. Z piątkowych wypowiedzi różnych ministrów wynika, że nie będzie problemu przynajmniej z rozpoczęciem całej procedury. Nawet minister finansów Wielkiej Brytanii George Osborne powiedział: _ pozwolimy innym iść dalej _. Poza Austrią, Francją i Niemcami, zainteresowanie FTT wyrażały m.in. Belgia, Hiszpania, Finlandia, Portugalia, Grecja i Słowenia.

Traktat UE przewiduje, że dopiero po formalnym stwierdzeniu przez przewodnictwo w Radzie UE, że nie ma zgody na daną propozycję w ramach całej Unii, co Dania w piątek formalnie uczyniła, wówczas dziewiątka państw może zwrócić się z wnioskiem do KE o przedstawienie propozycji w sprawie wzmocnionej współpracy. To będzie dopiero pierwszy krok.

Dopiero jak KE przedstawi formalną, konkretną propozycję, kraje ponownie muszą osiągnąć porozumienie i zdecydować się, czy chcą iść dalej. Nie wiadomo, czy będzie konsensus w sprawie tego, co dokładnie i jak wysoko należałoby opodatkować: czy tylko obrót akcjami i obligacjami, czy też instrumenty pochodne (derywaty), czemu niechętne są Niemcy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m37829.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;bankowa;priorytetem;ue;tak;zaleca;mfw,45,0,1110573.html) *MFW wskazał priorytet. To powinna zrobić UE * Priorytetem dla strefy euro na drodze ku pełnej unii gospodarczej i walutowej musi być unia bankowa - uznał Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Zdaniem Rostowskiego _ dobrze by było _, gdyby kraje, które zdecydują się na wzmocnioną współpracę w sprawie FTT zgodziły się na propozycję Komisji Europejskiej i oddały część z jego dochodów do budżetu UE jako nowy dochód własny.

Podczas wystąpienia minister nie powiedział, czy Polska jako kraj bierze pod uwagę udział we wzmocnionej współpracy w sprawie FTT. Przyznał, że ma z tym podatkiem problem, _ bo my zawsze uważaliśmy, że to podatek od działalności bankowej (a nie od transakcji finansowej) byłby bezpieczniejszy _.

Podczas posiedzenia komisarz UE ds. podatków Algirdas Szemeta stwierdził, że nie ma wymaganej jednomyślności wszystkich państw, by wprowadzić podatek FTT w całej UE od 2014 roku w wersji zaproponowanej przez Komisję Europejską. _ - Dlatego witam i popieram to rozwiązanie (wzmocnionej współpracy), które pozwoli choćby na stopniowe wprowadzenie FTT. Czas na decyzje _ - powiedział.

KE proponowała, by FTT był nakładany na transakcje przeprowadzane między instytucjami finansowymi, jeżeli co najmniej jedna ze stron transakcji znajduje się w UE. Ma być niski - obrót akcjami i obligacjami byłby opodatkowany według stawki 0,1 proc., a obrót instrumentami pochodnymi według stawki 0,01 proc.

Pomysł KE polegał też na tym, że dwie trzecie zysków z tego podatku trafiałoby do budżetu UE na lata 2014-20 jako tzw. nowe źródło dochodu, a nie tylko do budżetów narodowych. KE wyliczyła, że składki wszystkich krajów liczone obecnie na podstawie ich PKB, zmaleją wtedy nawet o połowę.

Zdaniem KE, nawet gdyby FTT miał być wprowadzony tylko w grupie państwa, a nie w całej UE, to technicznie jest możliwe, by jako dochód własny zasilał budżet UE. Choć to oczywiście będzie bardziej skomplikowane. Tym krajom KE zredukuje tradycyjne składki - tłumaczył rzecznik KE ds. budżetu Patrizio Firilli. Dotychczas jednak większość ministrów państw, które popierają FTT, a zwłaszcza Niemiec, mówiła, że chcą, by wszystkie dochody z FTT trafiały do budżetów narodowych.

Czytaj więcej o Jacku Rostowskim w Money.pl
Rostowski: Ostrożnie przyglądamy się tej unii - _ Jej głównym zadaniem będzie i musi być zapewnienie stabilności strefy euro _ - powiedział minister finansów.
UEFA zapłaci podatek? Rostowski nie wiedział Minister finansów stwierdził początkowo, że federacja jest zwolniona z podatku. Potem musiał wycofać się z tego stanowiska.
Wyjście Grecji ze strefy euro zagrozi Polsce. Rostowski o kryzysie _ - Wszystko zależy od tego, czy będzie ono kontrolowane, czy nie. Czy uda nam się ochronić przed zarażeniem wirusem paniki rynkowej _ - stwierdził minister finansów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)