Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rostowski
14.05.2010 09:02

Rostowski: Przyszłoroczny budżet ostrożny i oszczędny

Projekt o regule wydatkowej będzie gotowy w czerwcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Minister finansów mówi, że dobrze, iż obecnie Polska nie jest w strefie euro. Realne szanse na to to 2015 rok, choć wejście do strefy jest ważne, ale nie najpilniejsze.

Na pytanie jaki będzie budżet na przyszły rok w wywiadzie dla _ Dziennika Gazety Prawnej _ minister finansów Jacek Rostowski, powiedział: _ ostrożny i oszczędny. Wprowadzimy do niego regułę budżetową przewidującą, że tzw. wydatki elastyczne i nowe wydatki sztywne nie mogą wzrosnąć więcej niż procent ponad inflację. To pokazuje, że dochodzimy do granicy tego, co możemy robić bez ustaw _.

[

Balcerowicz: Zamiast bać się kryzysu, trzeba działać ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/balcerowicz;zamiast;bac;sie;greckiego;kryzysu;trzeba;dzialac,38,0,617510.html )
Minister zapowiedział, że zapowiedziany projekt o regule wydatkowej będzie gotowy pod koniec czerwca.

Jego zdaniem kryzys jaki przeżywa obecnie strefa euro nie powinien nam utrudnić akcesji do niej. Rostowski powtarza, że realną datą przyjęcia wspólnej waluty jest 2015 rok.

_ - Według planu konwergencji w 2012 lub 2013 roku powinniśmy wyjść z procedury nadmiernego deficytu, czyli zmniejszyć deficyt sektora finansów publicznych do 3 proc. Potem byłoby dobrze poczekać jeszcze rok i utrzymać go na niskim poziomie, by udowodnić, że mamy dług pod kontrolą. Zresztą wydaje mi się, że z naszego punktu widzenia nie jest źle być poza strefą teraz, gdy będziemy naprawiać _ - twierdzi minister.

W kontekście sprawy elastycznej linii kredytowej Rostowski powtórzył, że utrzymanie z punktu widzenia budżetu jest potrzebne.

_ - Elastyczna linia kredytowa (FCL)jest Polsce potrzebna i do obrony złotego, i do zmniejszenia ryzyka dla sektora prywatnego. Nie można powiedzieć, że budżet jest zagrożony wahaniami kursowymi. Choć oczywiście słaby złoty nie byłby korzystny dla budżetu, a słaby budżet nie służy złotemu. To naczynie połączone. Są trzy obszary wrażliwe: kurs, koszt kredytów dla sektora prywatnego i dla sektora publicznego. Kryzys zagraża im wszystkim, a linia stabilizuje sytuację _ - podkreślił w wywiadzie.

Rostowski powtórzył także, że lepiej by było wybrać prezesa NBP jak najszybciej, jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Jego zdaniem jednak ważne jest, by nowy prezes nie był upolityczniony. _ - Trzeba w końcu zerwać z upolitycznieniem NBP _ - zaznaczył.

Czytaj w Money.pl
*Rostowski nie pobił rekordu zadłużania Polski * Tempo wzrostu długu publicznego szybsze było za rządów liberalnej minister Zyty Gilowskiej. Jednym z najlepszych w oddłużaniu Polski okazał się za to minister Grzegorz Kołodko.
*Wszyscy zapłacimy za ratowanie budżetu * Niższe pensje z powodu ponownego podniesienia składki rentowej z 7 do 13 procent. Wyrzucenie części ludzi z KRUS-u. Obniżka emerytur i rent o 0,5 procenta. Podwyżka VAT-u do 25 procent. Większa kontrola wydatków z kasy państwa - to zdaniem ekonomistów sposoby na uratowanie budżetu.
*Rząd przedstawił plan naprawy finansów publicznych * Premier Donald Tusk wraz z ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz ministrem Michałem Bonim przedstawili program naprawy finansów publicznych 2010-2011. Uzdrowienie finansów ma ograniczyć zadłużenie i zmniejszyć dziurę budżetową.

*

Tagi: rostowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz