Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rostowski wierzy w wysoki wzrost, ale budżet szykuje na mniejszy

0
Podziel się

Minister finansów stwierdził, że jego zaufanie w odpowiedzialność polityków strefy euro zostało ostatnio nadwyrężone.

Rostowski wierzy w wysoki wzrost, ale budżet szykuje na mniejszy
(Reporter)
bDANzIYB

_ - Wzrost PKB w tym roku wyniesie 4 proc _. - powiedział dziś **minister finansów Jacek Rostowski. Wczoraj informował, że jego resort na przyszły rok przygotuje trzy warianty budżetu, zakładające odpowiednio wzrost PKB: o 3,2 proc., 2,5 proc. i spadek PKB o 1 proc.

aktualizacja 10:23

_ - Wzrost PKB w tym roku, nikt nie ma wątpliwości, że będzie 4 proc. _ - powiedział Rostowski. Priorytetem rządu nowej kadencji będą reformy strukturalne, wzmacniające potencjał wzrostowy polskiej gospodarki w horyzoncie od 2015, 2020 roku - poinformował. Dodał, że część z reform przyniesie efekty wcześniej.

bDANzIYD

_ - Najważniejsza rzecz, którą rząd zamierza zrobić, to ogół reform strukturalnych. Będą to reformy, które wzmocnią polską gospodarkę, wzmocnią jej potencjał wzrostowy, w horyzoncie od 2015, 2020 roku, w bardzo znaczny sposób. Kilka z nich będzie miało efekty wcześniej. Ta kadencja będzie kadencją reform strukturalnych, budujących siłę polskiej gospodarki na przyszłość _ - powiedział Rostowski.

Zobacz, jak zmieniało się PKB Polski w ostatnich 10 latach

_ - Wszystko to pokazuje (upadek rządu Grecji, wzrost rentowności obligacji włoskich), że politycy w strefie euro nie panują nad kryzysem. Zawsze byliśmy świadomi, że może to nas dotyczyć, ale zawsze mówiliśmy, że na ile to nas dotyczy, zależy od tego, na ile politykom strefy euro uda się współpracować w taki sposób, aby ten kryzys opanować. Tymczasem mamy do czynienia z dwoma zupełnie niespodziewanymi wydarzeniami - oba bardzo negatywne _ - powiedział Jacek Rostowski pytany w _ Poranku Radia TOK FM _ o przyczyny przygotowaniu trzech wariantów założeń makroekonomicznych do nowego projektu budżetu.

bDANzIYJ

Dodał, że jego zaufanie w odpowiedzialność polityków strefy euro zostało ostatnio _ nadwyrężone . - Teraz mamy do czynienia z pewnym paradoksem. Z jednej strony wysoki stopień niepewności politycznej w strefie euro, szybkie spowolnienia, a dalej jednak silna gospodarka polska. Ale jesteśmy świadomi, że prędzej czy później to, co się dzieje w strefie euro na Polskę musi wpłynąć _ - powiedział.

Zobacz opinie ekonomistów o idealnych kandydatach do nowego rządu

bDANzIYK

Ministerstwo Finansów na przyszły rok przygotuje trzy warianty budżetu, zakładające odpowiednio wzrost PKB o 3,2 proc., 2,5 proc. i spadek PKB o 1 proc. - poinformował w środę wieczorem minister finansów Jacek Rostowski. Minister dodał, że resort jest zdecydowany utrzymać cel sprowadzenia sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB w 2012 r.

_ - Nie wyślemy do Sejm budżetu w wersji wariantowej. Rząd przygotował i przygotowuje plan wzmocnienia polskiej gospodarki, który będzie przeprowadzał przez całą kadencję. Najważniejszym elementem tego planu będą reformy strukturalne, które premier przedstawi podczas expose _ - powiedział w Rostowski w TOK FM.

W obliczu obaw o stabilność budżetową Włoch mocno rosły w środę rentowności włoskich obligacji rządowych. Rentowność 10-letnich obligacji przekroczyła poziom 7 proc. i tym samym przekroczyła wyraźnie poziom notowany przed interwencyjnymi zakupami włoskich papierów skarbowych przez Europejski Bank Centralny.

O kryzysie w strefie euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t180596.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/swiat;czeka;wiele;lat;kryzysu,109,0,958829.html) Czarna prognoza. Kryzys przez kilkanaście lat Ekonomiści uważają też, że ratowanie Grecji znacznie wydłuży kryzys w Europie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/belka;polska;wejdzie;do;strefy;euro;dopiero;za;kilka;lat,201,0,956617.html) On wie, czy euro przetrwa i kiedy je przyjmiemy W ocenie prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki euro jako wspólna europejska waluta przetrwa, a Polska stanie się członkiem strefy euro dopiero za kilka lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t116620.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/irlandia;straci;pomoc;eurolandu;przez;grecje,33,0,956449.html) Kraj w kryzysie straci więcej. Przez Grecję Fundusz ratunkowy dla państw strefy euro EFSF poinformował, że w związku z napięciami na rynkach zawiesza sprzedaż obligacji, służącą pozyskaniu 3 mld euro.
bDANzIYL
bDANzIZe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)