Notowania

rostowski
26.11.2009 12:55

Rostowski zapowiada znaczne zmniejszenie długu

- W 2015 roku Polska będzie miała jeden z najniższych długów publicznych - twierdzi Rostowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

**aktualizacja 13.30

*Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że w 2015 roku Polska będzie jednym z krajów europejskich o najniższej relacji długu publicznego do PKB. *

Warunkiem jest odjęcie tej część długu publicznego, która wynika z funkcjonowania drugiego filara emerytalnego. W tym roku relacja długu publicznego do Produktu Krajowego Brutto wyniesie około 50 procent.

_ - Mamy prognozy, które sugerują, że Francja i Niemcy będą miały w latach 2013 - 2014 relację długu publicznego do PKB w okolicach 100 proc. W przypadku Polski po uwzględnieniu efektów systemu emerytalnego będzie to prawdopodobnie w granicach 35 proc. _ - podkreślił szef resortu finansów.

Minister Rostowski zaznaczył, że powodem dobrej sytuacji Polski w przyszłości będzie przejście przez obecny kryzys gospodarczy bez recesji.

Minister zaznaczył, że działania Polski na arenie międzynarodowej w dobie kryzysu były ważne dla uniknięcia recesji w naszym kraju. _ - Fakt, że uniknęliśmy recesji w bardzo znaczący sposób zwiększył prestiż i wagę Polski na forach międzynarodowych _ - powiedział.

_ - Fakt, że przeszliśmy przez kryzys w taki sposób oznacza, że przez następnych kilka lat będziemy mogli w stanowczy, spokojny i zdeterminowany sposób zmniejszać deficyt budżetowy, ograniczać relację długu publicznego do PKB _ - dodał Rostowski.

Minister finansów uczestniczy w dwudniowej konferencji na temat przyszłości giełdy warszawskiej jako głównego centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej.

| System emerytalny: |
| --- |
| II filar systemu emerytalnego prowadzony jest przez otwarte fundusze emerytalne, a I - przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do II filara trafia 7,3 proc. pensji pracownika, zaś do I - 12,2 proc. |

* [ Na **dług** **publiczny** USA wydadzą 700 mld dolarów rocznie ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/na;dlug;publiczny;usa;wydadza;700;mld;dolarow;rocznie,211,0,560083.html )
* [ Boni: PKB w tym roku urośnie o 1,5 procent ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/boni;pkb;w;tym;roku;urosnie;o;1;5;procent,76,0,557900.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: rostowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz