Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rostowski zaskakuje. Chwali Kaczyńskiego

0
Podziel się:

- Dobrze, że PiS i Jarosław Kaczyński chcą się zająć gospodarką, ale w poniedziałek zabrakło debaty o propozycjach tej partii - ocenił minister finansów

Rostowski zaskakuje. Chwali Kaczyńskiego
(Polaris/East News)

_ - Dobrze, że PiS i Jarosław Kaczyński chcą się zająć gospodarką, ale w poniedziałek zabrakło debaty o propozycjach tej partii _ - ocenił minister finansów Jacek Rostowski, odnosząc się do dyskusji zorganizowanej przez PiS z udziałem ekonomistów.

Tematami debaty były propozycje zmian w systemie podatkowym, walka z bezrobociem, narodowy program zatrudnienia i pomoc rodzinie. Szef resortu finansów nie brał w niej udziału.

_ - Dobrze, że PiS i Jarosław Kaczyński chcą się zająć tym, co dla Polaków jest najważniejsze, to znaczy: gospodarka, warunki życia, praca, jak sprawić, żeby polska gospodarka się rozwijała i Polacy stali się bogatsi. Dla mnie brakowało debaty o programie. Prawie w ogóle o tym programie (PiS) nie było dyskusji _ - mówił Rostowski w _ Faktach po faktach _ w TVN24.

Przypomniał, że ministerstwo finansów przeszło dwa tygodnie temu opublikowało - jak mówił - _ dość precyzyjne i rzetelne obliczenia _ kosztów propozycji gospodarczych PiS. _ - Wyszły nam bajońskie sumy: 54,5 mld zł kosztów netto w pierwszym roku, które rosną do ok. 84 mld zł w 2016 r. Miałem nadzieję, że do tych wyliczeń Jarosław Kaczyński się odniesie _ - mówił minister. Dodał, że w liście do PiS zadał pytanie, jak partia ta chce sfinansować wydatki, ale nie odpisano mu na list; odpowiedzi też nie otrzymał podczas debaty.

Obliczenia wskazują, że już w 2015 r. przekroczylibyśmy konstytucyjny limit relacji długu do PKB i musiałyby nastąpić dramatyczne cięcia wydatków - mówił szef resortu finansów.

Zaznaczył, że pozytywny jest fakt, iż mówiono o gospodarce, ale - jak zauważył - propozycje Jarosława Kaczyńskiego nic nie wnoszą na ten i przyszły rok, z wyjątkiem gigantycznych wydatków. Poza tym nie było odniesienia do kryzysu europejskiego - dodał.

Zdaniem ministra możliwa jest spokojna dyskusja na temat finansów publicznych; Rostowski zapewnił, że jest gotowy do takich rozmów. - _ Jeżeli ten ton i ten sposób będzie utrzymany przez jakiś czas, to wydaje mi się, że będziemy mogli rozmawiać normalnie, spokojnie i poważnie. My zawsze byliśmy do tego gotowi i bardzo chcemy, by właśnie taka była rozmowa. Nareszcie po dwóch latach od katastrofy smoleńskiej zaczynam widzieć jakąś możliwość prawdziwej dyskusji o polityce gospodarczej _ - powiedział Rostowski.

_ - Dobrze jest, jak PiS spuszcza z tonu i chce mówić o sprawach, które dla Polaków są najważniejsze _ - dodał Rostowski. Zdaniem ministra PiS _ będzie musiał konfrontować poglądy z tym, co mówią ekonomiści albo nawet minister finansów czy ich przeciwnicy polityczni _ jeśli chce, że _ ludzie uwierzyli, że chce rozmawiać poważnie o sprawach gospodarczych _.

Pytany o porównanie propozycji gospodarczych PiS i SLD Rostowski odpowiedział, że program PiS był kosztowny i nie odnosił się do kondycji Europy i kondycji strefy euro, ale miał dobrą cechę, bo połowę propozycji dało się obliczyć. Jego zdaniem w przypadku SLD propozycje są dużo _ luźniejsze _.

SLD zapowiedział swoją debatę gospodarczą na 5 października, także bez udziału ministra finansów.

Czytaj więcej w Money.pl
Petru odpowiada Kaczyńskiemu w Money.pl Po dokładnym zapoznaniu się z przesłanymi materiałami uznałem, że mój udział w tej debacie nie jest celowy - pisze ekonomista.
Prezes PiS: Rostowski jest niepoważny Obecny minister finansów nie znalazł się wśród zaproszonych na debatę, 39 ekonomistów.
Ekonomiści więdzą, co głównie hamuje polską gospodarkę - _ Obecne ustawy się zestarzały, są do niczego. Nie brońmy ich _- apelował jeden z uczestników debaty ekonomistów, zorganizowanej przez PiS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)