Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosyjska Duma zgodziła się na Eurazjatycką Komisję Gospodarczą

0
Podziel się:

Ponadnarodowy organ, będzie koordynować procesy integracyjne między Rosją, Białorusią i Kazachstanem.

Rosyjska Duma zgodziła się na Eurazjatycką Komisję Gospodarczą
(gudmd.haralds/CC/Flickr)

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, ratyfikowała dzisiaj umowę o utworzeniu Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej (EKG), ponadnarodowego organu, który będzie koordynować procesy integracyjne między Rosją, Białorusią i Kazachstanem.

Porozumienie to podpisali już 18 listopada w Moskwie prezydenci trzech państw - Dmitrij Miedwiediew, Alaksandr Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew.

W zamyśle przywódców Rosji, Białorusi i Kazachstanu, powołanie do życia Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej ma być pierwszym krokiem na drodze do utworzenia Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), kolejnej organizacji regionalnej na obszarze dawnego ZSRR. Zdaniem Miedwiediewa, Łukaszenki i Nazarbajewa, struktura ta będzie porównywalna do Unii Europejskiej.

Eurazjatycką Unię Gospodarczą trzy kraje chcą powołać w 2015 roku. Do tego czasu zamierzają one skodyfikować bazę prawną Unii Celnej, którą utworzyły w 2010 roku oraz Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej (WPG) ze swobodnym przepływem towarów, usług, kapitałów i siły roboczej. WPG ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2012 roku.

Właśnie kodyfikacja prawa w ramach WPG będzie jednym z głównych zadań Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej. Zajmie się ona też unifikacją polityki makroekonomicznej, przemysłowej, rolnej i migracyjnej. Pracę podejmie 1 stycznia 2012 roku, jeśli parlamenty Rosji, Białorusi i Kazachstanu do tego czasu zdążą ratyfikować umowę o jej utworzeniu.

EKG będzie się składać z Rady, w której zasiądą wicepremierzy trzech krajów, i z Kolegium złożonego z 9 osób - po trzy z każdego państwa. Komisja ma być organem neutralnym, który przy podejmowaniu decyzji kieruje się zasadą konsensusu.

Na czele Kolegium Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej stanie dotychczasowy minister przemysłu i handlu Rosji Wiktor Christienko. Natomiast w Radzie EKG Federację Rosyjską reprezentować będzie wicepremier Igor Szuwałow.

Podczas uroczystości podpisania umowy o Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej Miedwiediew podkreślił, że jej powołanie jest ważnym krokiem na drodze budowy Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. W jego ocenie, utworzenie EUG zdeterminuje przyszłość Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

_ - Wiemy, jak będzie wyglądać nasza Unia. Unia Europejska w pewnym sensie kupiła kota w worku. My mamy inną sytuację. Jesteśmy otwarci. Nie oznacza to jednak, że do naszego związku może przystąpić dowolne państwo. Każdy kraj otrzyma swoją "mapę drogową". Proces akcesji może trwać rok, dwa, trzy, 10, 15 lat. Będziemy działać ostrożnie, z uwzględnieniem doświadczeń UE _ - oświadczył wówczas gospodarz Kremla.

Jako kolejnych kandydatów do wejścia do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej w Moskwie wymienia się Kirgistan i Tadżykistan.

Z ideą utworzenia Unii Eurazjatyckiej jako pierwszy wystąpił premier Rosji Władimir Putin w artykule ogłoszonym w październiku na łamach dziennika _ Izwiestija _. Zachwalał tam model ponadnarodowego zjednoczenia, które - jak podkreślał - będzie jednym z biegunów współczesnego świata. Jednocześnie zaprzeczał, jakoby dążył do wskrzeszenia dawnego Związku Radzieckiego.

Rosja wielokrotnie podejmowała próby integracji dawnych republik ZSRR po jego rozpadzie w 1991 roku. Utworzone przez nią sojusze polityczne, gospodarcze lub wojskowe - Wspólnota Niepodległych Państw (WNP), Związek Białorusi i Rosji (ZBiR), Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza (ros. EwrAzES) czy Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) - istnieją głównie na papierze.

Opiniotwórcze media w Rosji oceniają, że rozgłos wokół Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej i Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej ma związek z wyznaczonymi na 4 grudnia wyborami do Dumy Państwowej.

Dziennik _ Kommiersant _ podał, że _ swoimi ambitnymi planami integracyjnymi na przyszłość _ trzej prezydenci _ zamierzali podzielić się z opinią publiczną pod koniec grudnia, jednak dwa tygodnie temu "historyczny szczyt" postanowiono zwołać przed wyborami parlamentarnymi w FR, w których Miedwiediew jako "nr 1" na liście partii Jedna Rosja bierze osobiście udział _.

Gazeta odnotowała, że Łukaszenka i Nazarbajew w czasie pobytu w Moskwie otwarcie agitowali za Jedną Rosją. - _ Właśnie przy prezydencie Dmitriju Miedwiediewie posunęliśmy się daleko naprzód. Życzę Panu i partii Jedna Rosja zwycięstwa w wyborach. Mam nadzieję, że rosyjski naród właśnie tak oceni Pańską aktywną działalność w tych latach _ - oświadczył prezydent Kazachstanu.

Natomiast dziennik _ Wiedomosti _ w komentarzu redakcyjnym wyraził pogląd, że naród rosyjski _ zawsze cechowała umiejętność życia przyszłością, projektami, które niekoniecznie powinny zostać urzeczywistnione _.

_ Premier i prezydent tworzą globalną wspólnotę narodów, budują Dolinę Krzemową, powiększają Moskwę. Od prezydenta usłyszeliśmy o bez mała naszym ulepszonym odpowiedniku Unii Europejskiej. Wszystkie te projekty zostały już jakby wcielone w życie. Czas, by Rosja zaczęła dzielić się doświadczeniami modernizacji z pozostającymi w tyle, rozwijającymi się krajami _ - wskazała gazeta.

_ Jeśli przypomnimy sobie, jakie problemy najbardziej niepokoją przedstawicieli władz wykonawczych i ustawodawczych Rosji, z czym i o co ostatnio walczą w publicznej sferze, to wyłoni się dziwaczny, barwny świat utopii, w którym oni częściowo już żyją _ - skonstatowały _ Wiedomosti _.

_ W świecie tym Rosja jest jądrem potężnego regionalnego sojuszu od Atlantyku do Pacyfiku. Z sojuszem tym liczą się wszystkie kraje świata. Tym bardziej, że rosyjska armia, uzbrojona w sztuczny intelekt, jest w stanie symetrycznie lub asymetrycznie odpowiedzieć na wszelkie prowokacje. Rosja jest inicjatorem i liderem wielkiego projektu kosmicznego - wspólnego, globalnego systemu kontroli i kosmicznego patrolowania, który broni Ziemię przed asteroidami i istotami z obcych planet _ - zauważył dziennik.

Czytaj więcej o rosyjskiej polityce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t87189.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraina;nie;chce;unii;celnej;z;rosja,117,0,817013.html) Ukraina nie chce unii celnej z Rosją Do wstąpienia do rosyjsko-białorusko-kazachskiej unii celnej zachęca Ukrainę premier Rosji Władimir Putin.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t85422.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/partia;putina;chce;by;rosyjski;byl;oficjalnym;jezykiem;ue,159,0,958623.html) Rosyjski zostanie oficjalnym językiem Unii? Kierowana przez Putina partia Jedna Rosja popiera pomysł wystąpienia o przyznanie rosyjskiemu statusu oficjalnego języka Unii Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t86130.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;gotowa;pomoc;strefie;euro,52,0,955188.html) Kolejne mocarstwo chce pomóc eurogrupie Przyszły minister finansów tego kraju nie podaje jednak szczegółów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)