Notowania

guantanamo
15.01.2012 18:32

Rosyjska dyplomacja krytykuje USA za Guantanamo

Rosyjskie MSZ zarzuciło Amerykanom, że łamią prawo międzynarodowe, bez procesów przetrzymując w Guantanamo podejrzanych o terroryzm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shane T. McCoy/www.navy.mil)

Rosyjskie MSZ zarzuciło Stanom Zjednoczonym, że łamią prawo międzynarodowe, bezterminowo i bez procesów przetrzymując w Guantanamo podejrzanych o terroryzm.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej MSZ Rosji wyrażono opinię, że więzienie w bazie amerykańskiej marynarki wojennej na Kubie jest _ rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego _.

Prezydent USA Barack Obama już na początku swej kadencji, w styczniu 2009 roku, obiecywał, że w ciągu roku zamknie więzienie w Guantanamo, ostro krytykowane nie tylko przez obrońców praw człowieka, ale także rządy i instytucje europejskie. Obietnicy tej jednak nie spełnił, głównie na skutek oporu Kongresu, który nie zgadza się na przeniesienie więźniów Guantanamo na terytorium USA.

Z danych Pentagonu wynika, że pod koniec 2011 roku w Guantanamo przebywało 171 więźniów z ponad 20 krajów. Wśród osadzonych są osoby z zarzutami zbrodni wojennych (m.in. jeden z organizatorów zamachów na World Trade Center, Chalid Szejk Mohammed), osoby bez zarzutów, które nie mogą wrócić do swych krajów, bo grozi im tam prześladowanie, oraz osoby, które rząd USA uznał za niebezpieczne, ale nie ma wystarczających dowodów, by postawić im zarzuty.

Więcej o Guantanamo znajdziesz w Money.pl
Szczuli ich psami. Amerykanie protestują Kilkaset osób protestowało w Waszyngtonie przeciwko dalszemu funkcjonowaniu amerykańskiego więzienia Guantanamo na Kubie
Obama: Guantanamo zostaje, będą procesy Barack Obama obiecywał cywilne procesy, jednak więźniowie z Guantanamo znów trafią przed trybunał wojskowy.
Talibowie stawiają warunki. Co na to USA? Stany Zjednoczone nie podjęły decyzji w sprawie ewentualnego uwolnienia talibskich więźniów przetrzymywanych w amerykańskiej bazie na Kubie, w celu przyspieszenia negocjacji pokojowych z talibami.
Tagi: guantanamo, Barack Obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz