Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosyjskie embargo
03.09.2014 13:22

Rosyjskie embargo na żywność. KE pomoże znaleźć nowe rynki zbytu

Całkowita kwota na szukanie nowych rynków, która może być uruchomiona w 2015 roku, może przekroczyć 120 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(andipantz/iStockphoto)

Komisja Europejska potwierdziła wyasygnowanie dodatkowych 30 mln euro na ten cel jako odpowiedź na wprowadzony przez Rosję zakaz importu.

Środki te - jak poinformowała w środowym komunikacie KE - będą mogły być wykorzystane w ramach programów promocyjnych Wspólnej Polityki Rolnej, które zaczynają się w 2015 r. Komisja podkreśliła, że wnioski dotyczące tego programu należy składać do końca września.

_ - Programy promocyjne są jednym z instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej, które mogą być wykorzystywane w średniej perspektywie, aby przezwyciężyć trudności rynkowe, mogące się pojawić w kilku sektorach w związku z rosyjskim embargiem _ - podkreślił cytowany w komunikacie unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos.

Jak zaznaczył, środki te mają pomóc rolnikom i producentom w znalezieniu nowych rynków zbytu wewnątrz, a także poza Unią. _ Dzisiejsza zmiana oznacza, że na projekty przedstawione do końca miesiąca z funduszy UE dostępnych będzie 60 mln euro _ - oświadczył Ciolos.

Zwrócił uwagę, że w związku z tym, iż programy są współfinansowane przez organizacje zajmujące się promocją żywności, całkowita kwota na szukanie nowych rynków, która może być uruchomiona w 2015 r., może przekroczyć 120 mln euro.

Ciolos zachęca organizacje rolnicze, aby sięgały po te środki i w najbliższych tygodniach przedstawiały ambitne programy promocyjne.

KE podjęła wcześniej decyzję o przeznaczeniu 33 mln euro na wsparcie rynku brzoskwiń i nektarynek oraz 125 mln euro na pomoc dla sektora innych łatwo psujących się owoców i warzyw.

Na początku sierpnia Rosja poinformowała, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rosyjskie embargo, embargo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz