Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Roubini ma sposób na kryzys. Bony na 1000 euro

0
Podziel się

Znany ekonomista przewidział kryzys finansowy w 2008 roku. Czy i tym razem ma rację?

Roubini ma sposób na kryzys. Bony na 1000 euro
(PAP/EPA)
bDBlAoOJ

_ - Ostrzegam przed wstrzymywaniem pomocy finansowej. Jeśli Grecja się załamie, wielu inwestorów wpadnie w panikę. Wówczas nastąpi run na banki w Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech. Znaczy to, że ten, kto odetnie Grecji dopływ prądu, sprowokuje totalne załamanie strefy euro _ - powiedział amerykański ekonomista Nouriel Roubini (na zdj.). Znany z tego, że jako jeden z niewielu przewidział kryzys finansowy z 2008 rok i zyskał przydomek Dr Doom.

W wywiadzie dla niemieckiego dziennika_ Bild _ Roubini wezwał do przerwania polityki oszczędności. Jego zdaniem należałoby raczej sfinansować kontrolowane wystąpienie Grecji ze strefy euro albo zatrzymać ten kraj w eurolandzie i wspierać odbudowę jego gospodarki - tak jak wspiera się wschodnie Niemcy przez ponad 20 lat po zjednoczeniu Niemiec. _ _

_ - Oba rozwiązania są dla niemieckich podatników tańsze niż koniec strefy euro - dodał . - Bez euro Niemcy byłyby gospodarczym i politycznym karłem w porównaniu z USA albo Chinami _ - podkreśla.

bDBlAoOL

Wstrzymanie pomocy finansowej UE i MFW dla Grecji może być konsekwencją wyborów parlamentarnych w tym kraju, które odbędą się w najbliższą niedzielę. Szanse na zwycięstwo ma koalicja radykalnej lewicy SYRIZA, która domaga się złagodzenia programu reform i oszczędności, będących warunkiem wsparcia.

Roubini uważa, że _ należy skończyć z oszczędnościowym szaleństwem _. _ - Rządy muszą obniżyć podatki i podnieść płace. Europa potrzebuje wzrostu. Niemiecki rząd powinien dać każdemu gospodarstwu domowemu bon na podróż o wartości 1000 euro, który mógłby jednak zostać wykorzystany na urlop w kraju dotkniętym kryzysem. To napędziłoby tamtejszą gospodarkę. Poza tym każdy, kto w krajach południowej Europy kupiłby nieruchomość na wakacje, powinien dostać ulgę podatkową _ - powiedział.

Zdaniem ekonomisty strefa euro potrzebuje też planu działań na najbliższe 10 lat. Powinna prowadzić wspólną politykę finansową i podatkową i mieć jednolity system bankowy z centralną instytucją nadzoru i wspólnymi regułami, np. dotyczącymi kredytów i zabezpieczenia lokat. - _ Gdy to wszystko zostanie przeprowadzone, Angela Merkel mogłaby zostać prezydentem nowej Europy _ - powiedział Roubini.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą większego nadzoru. Co z bankami? -_ Europa musi wesprzeć tych, którzy są w potrzebie _ - apeluje premier pogrążonej w kryzysie Hiszpanii.
Szefowa MFW: Bardziej obchodzą mnie dzieci w Afryce niż Grecja Christine Lagarde straciła cierpliwość. Dla Aten nadszedł czas spłaty długów.
bDBlAoOR
bDBlAoPm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)