Notowania

fso
13.10.2004 11:39

Rover i chiński SAIC zastanawiają się nad kupnem Daewoo FSO

MG Rover i jego partner, największy w Chinach producent samochodów Shanghai Automotive Industry Corp., prowadzą rozmowy w sprawie wspólnego przejęcia polskich operacji zbankrutowanego południowokoreańskiego koncernu Daewoo - donosi środowy "Financial Times".

Podziel się
Dodaj komentarz

MG Rover i jego partner, największy w Chinach producent samochodów Shanghai Automotive Industry Corp. (SAIC), prowadzą rozmowy w sprawie wspólnego przejęcia polskich operacji zbankrutowanego południowokoreańskiego koncernu Daewoo - donosi środowy "Financial Times".

"Rover i będąca własnością państwa chińska firma SAIC wspólnie wystąpiły do władz polskich w sprawie przejęcia Daewoo-FSO, gdy okazało się, że ukraińskie przedsiębiorstwo AvtoZAZ, największy klient Daewoo FSO, wystąpił z jedyną ofertą" - pisze dziennik.

"Financial Times", powołując się na anonimowe, lecz dobrze poinformowane źródła zastrzega, że wspólna inicjatywa SAIC/Rover nie jest jeszcze formalnym wystąpieniem z ofertą.

"Inicjatywa jest pierwszą próbą kupna europejskiego producenta samochodów przez chiński koncern motoryzacyjny. Potwierdza ona obawy europejskich i amerykańskich producentów samochodów, że grozi im poważna chińska konkurencja na ich rodzimych rynkach" - pisze "FT".

Według cytowanego przez gazetę Michaela Dunne'a - dyrektora firmy badawczej specjalizującej się w azjatyckich rynkach samochodowych - "Chińczycy są zainteresowani szybkim zdobyciem wiedzy w zakresie projektowania i produkcji samochodów i uważają przejmowanie umiejętności innych firm za najlepszy sposób".

SAIC ma w planach przejęcie południowokoreańskiej firmy SsangYoung Motor specjalizującej się w sportowych modelach samochodów, która od 1999 roku jest w rękach wierzycieli. Jeśli plany te zostaną zrealizowane, to będzie to pierwszy zagraniczny nabytek chińskiego producenta.

SAIC - jak zauważa "FT" - ma środki na finansowanie ekspansji, dzięki spółkom o mieszanym kapitale założycielskim założonym z Volkswagenem i General Motors. Jest też liderem chińskiego rynku motoryzacyjnego.

Jednak chińskiemu gigantowi brak doświadczenia w projektowaniu nowych modeli i niektórych kwalifikacji technicznych i próbuje je zdobyć przez joint venture z Roverem.

SAIC jest właścicielem 10 proc. udziałów w GM Daewoo nabytych przed dwoma laty, gdy GM przejął większość zakładów Daewoo, choć nie był zainteresowany przejęciem Daewoo FSO. Inwestycjami w warszawskich zakładach interesował się MG Rover nosząc się z zamiarem przeniesienia tam produkcji niektórych modeli, ale wycofał się z negocjacji koncentrując się na Chinach.

Produkcja Daewoo FSO w 2003 r. wyniosła 34 tys. aut wobec 200 tys. w 1999 roku.

Tagi: fso, daewoo, rover, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz