Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rowhani chce rychłego porozumienia w sprawie atomu

0
Podziel się:

Hasan Rowhani oświadczył w wywiadzie dla dziennika Washington Post, że chce zawarcia porozumienia w sprawie programu nuklearnego w ciągu 3-6 miesięcy.

Rowhani chce rychłego porozumienia w sprawie atomu
(PAP/EPA)
bEDMhFvV

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w wywiadzie dla dziennika Washington Post, że chce zawarcia porozumienia ze światowymi mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego w ciągu 3-6 miesięcy.

Irański prezydent dodał, że porozumienie w tej sprawie powinno stać się _ punktem startu _ na drodze do poprawy stosunków między USA i Iranem oraz, że ma w tej sprawie całkowite poparcie duchowego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chameneia.

Rowhani udzielił wywiadu w Nowym Jorku, gdzie wygłosił przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego NZ. _ Jedynym sposobem osiągnięcia postępu jest ustalenie krótkich terminów rokowań. Im będą krótsze, tym bardziej będą korzystne dla wszystkich. Iran chciałby, żeby było to 3 miesiące, 6 miesięcy również zaakceptujemy. To jest kwestia miesięcy, a nie lat _ - powiedział Rowhani.

bEDMhFvX

Irański prezydent podkreślił, że mimo lat wrogości między USA i Iranem, jest przekonany, iż jeśliby doszło do bezpośredniego spotkania między nim i prezydentem Obamą to obaj _ patrzylibyśmy w przyszłość _.

We wtorek Rowhani powiedział na forum Zgromadzenia Ogólnego, że jest gotów rozpocząć _ zorientowane na rezultaty i biorące pod uwagę czas _ rozmowy na temat programu nuklearnego Iranu.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif ma spotkać się w Nowym Jorku z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym a także z dyplomatami Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Chin i Niemiec.

Iran prowadzi rozmowy z pięcioma stałym członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat swego programu nuklearnego od 2006 r.

bEDMhFwd

Zachód od lat podejrzewa, że Iran potajemnie prowadzi prace nad bronią jądrową, Teheran zaś utrzymuje, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie cywilny. Rada Bezpieczeństwa ONZ ostrzegła Iran aż w sześciu rezolucjach przed kontynuowaniem prac nad programem atomowym; cztery z nich są obwarowane sankcjami.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie spotka się z "wielkim szatanem" Rozmowy prezydentów Iranu i USA, na marginesie Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych nie jest przewidziane - powiedziała rzeczniczka irańskiej dyplomacji.
Iran odrzucił propozycję USA. Oto powód Irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei odrzucił amerykańską propozycję dotyczącą podjęcia bezpośrednich dwustronnych rozmów o programie atomowym Iranu.
bEDMhFwy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)