Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozbieżne zdania w RPP. Nieckarz: Ciąć! Filar: Dość!

0
Podziel się:

Konsekwencja w działaniu czy chwila oddechu? Przedstawiciele RPP ujawniają stanowiska.

Rozbieżne zdania w RPP. Nieckarz: Ciąć! Filar: Dość!
(Bartek Chochołowski)
bEKPFxvp

_ - Zapoczątkowany w listopadzie ubiegłego roku cykl obniżek stóp procentowych powinien być konsekwentnie i to bez przerw kontynuowany _ - uważa Stanisław Nieckarz z Rady Polityki Pieniężnej.

_ - Z jaką siłą i do jakiego poziomu należałoby obniżać stopy procentowe, zdecyduje Rada na najbliższym posiedzeniu, po nowej ocenie sytuacji, a ściślej po ocenie siły rozprzestrzeniania się zjawisk kryzysowych w świecie i ich skutków dla naszej gospodarki i sytuacji finansowej kraju _ - dodał Nieckarz.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 3,1 proc. w stosunku do stycznia 2008 roku, a w porównaniu z grudniem wzrosły o 0,5.

bEKPFxvr
Raport Money.pl
*Inflacja nie przeszkodzi w redukcji stóp * RPP nadal będzie redukować stopy procentowe i nawet wyższa inflacja nie powinna jej w tym przeszkodzić - wynika z analizy Money.pl. zobacz raport Money.pl

_ Tendencja malejącej inflacji utrzymuje się. Okresowo słabszy złoty może nieco spowolnić spadek inflacji, ale nie zmieni to spadkowego trendu, ponieważ słabnie dynamika popytu krajowego _ - powiedział Nieckarz komentując dynamikę styczniowej inflacji.

Członek RPP ocenił, że inflacja w czerwcu tego roku spadnie do poziomu 2,5 proc. Nie wykluczył, że może osiągnąć nawet niższy poziom.

_ Gdyby nie skutki podwyżek cen regulowanych, w tym akcyzy oraz cen usług komunalnych i innych cen, o których decydują samorządy, a które pozostają poza wpływem polityki pieniężnej, to bieżący wskaźnik inflacji za styczeń wyniósłby 2 proc. Dla porównania, takie podwyżki cen regulowanych nie występują aktualnie w krajach strefy euro _ - powiedział.

bEKPFxvx

Dariusz Filar chce odetchnąć

_ - Pole do obniżek, które było w Polsce, zostało w grudniu i styczniu bardzo intensywnie zagospodarowane. Obecnie przydałaby się pauza. Pewna powściągliwość w obniżaniu stóp jest wskazana _ - powiedział w piątek Filar w TVN CNBC.

Filar pytany o docelowy poziom stóp procentowych powiedział, że _ gdyby one były na optymalnym poziomie, musiałaby by to potwierdzić projekcja _. Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 3,1 proc. w stosunku do stycznia 2008 roku, a w porównaniu z grudniem wzrosły o 0,5.

bEKPFxvy

źródło: GUS, Money.pl
Inflacja I - względem analogicznego miesiąca roku poprzedniego
Inflacja IV - wskaźnik inflacji średniorocznej (średnia inflacji I z ostatnich 12 miesięcy)

_ - Inflacja nie jest w aż takim głębokim spadku jakby się mogło wydawać. (...) Mieścimy się w paśmie odchyleń od celu inflacyjnego i to dla RPP jest bardzo ważne - powiedział Filar. _

To odchylnie w górę od celu jest w tej chwili usprawiedliwione ze względu na to, że mocno rosną ceny regulowane, także na razie mamy prawo od celu pozostawać nieco odchyleni. Efekty bazowe związane z cenami energii mogą sprawić, że inflacja będzie niższa od II połowy bieżącego roku i wówczas będziemy bliżej celu" - powiedział.

Filar dodał, że różnice w poziomie inflacji i wzrostu gospodarczego nie pozwalają wprost porównywać stóp procentowych w Europie i w Polsce.

bEKPFxvz
bEKPFxvS
wiadomości
waluty
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)