Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozbudowa elektrowni w Skawinie pochłonie 1,5 mld zł

0
Podziel się:

CEZ do 2014 roku powiększy moc siłowni o blisko połowę.

Rozbudowa elektrowni w Skawinie pochłonie 1,5 mld zł
(kokkinaki/iStocphoto)

Czeska grupa CEZ otrzymała pozytywną, prawomocną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy nowego bloku gazowo-parowego o mocy około 430 megawatów w Elektrowni Skawina. Inwestycja o wartości 1,5 mld zł ma być gotowa w drugiej połowie 2014 roku.

Nowy blok powstanie na terenie przyległym do Elektrowni Skawina. Będzie to nowoczesne źródło wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej oparte w całości na paliwie gazowym. Jego moc elektryczna wyniesie ok. 430 MW, a moc cieplna ok. 200 Mwt - poinformowała spółka we wtorek.

Inwestycja będzie największym przedsięwzięciem energetycznym w Małopolsce w ciągu najbliższych lat. Kolejny planowany etap przygotowań bloku Nowa Skawina to wybór dostawcy i podpisanie umowy na realizację z najlepszym oferentem.

Grupa CEZ to największa firma energetyczna w Europie Środkowej. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie. W Polsce czeska grupa jest większościowym właścicielem Elektrowni Skawina i Elektrociepłowni Elcho w Chorzowie.
Do tej pory uzyskano również warunki przyłączenia do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, które pozwoliły rozpocząć negocjacje umowy przyłączeniowej z PSE Operator SA. Opracowana została koncepcja przebudowy stacji energetycznej Skawina mająca na celu określenie możliwości połączenia jej z siecią przesyłową o napięciu 400 kV.

Według przedstawicieli spółki modernizacja i przebudowa stacji oraz wybudowanie i uruchomienie nowego bloku spowoduje znaczący wzrost bezpieczeństwa energetycznego Krakowa i okolic.

Umowa na przyłączenie do gazowej sieci przesyłowej Gaz - System jest w trakcie podpisywania. Trwają negocjacje umowy na dostawę paliwa gazowego.

Przewiduje się, że nowa inwestycja zostanie przekazana do eksploatacji w połowie 2014 roku. Szacowany koszt budowy bloku wynosi ok. 1,5 mld zł.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)