Notowania

gpw
02.11.2010 06:30

Rozłucki: Akcje GPW kupiłem z sentymentu. Cena nie jest niska

Podziel się
Dodaj komentarz

Money.pl: Ustalenie ceny emisyjnej akcji *warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, *dla inwestorów indywidualnych, na maksymalnym poziomie 43 złotych, rozczarowało wiele osób. Część zainteresowanych liczyła na to, że będzie ona niższa. Skarb Państwa postąpił właściwie?

Wiesław Rozłucki, współzałożyciel Giełdy Papierów Wartościowych i jej były prezes: Większość ofert, które pamiętam z okresu prawie dwudziestu lat istnienia giełdy miała cenę na poziomie maksymalnym. To jest standard i nie powinno budzić to zdziwienia.

Zdarzało się jednak, nawet tym roku, w przypadku Taurona, że inwestorzy indywidualni zapłacili mniej zapisując się na akcje z oferty publicznej.

Oczywiście były takie przypadki, w których cena nie została ustalona na najwyższym poziomie, ale nie sugerowałbym się tym.

Czy po debiucie GPW na parkiecie warto sprzedać posiadane akcje, gdy tylko pojawi się możliwość zysku, czy lepiej zachować je na dłużej?

[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/12995.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/rozlucki;dla;money;pl;akcje;gpw;dla;drobnych;inwestorow,211,0,673235.html) Rozłucki: Akcje GPW dla drobnych inwestorów
Większość inwestorów indywidualnych będzie miało bardzo mało akcji. Czy je sprzedadzą zaraz po debiucie, czy później, to z czysto finansowego punktu widzenia nie ma wielkiego znaczenia.

Ja też zapisałem się na akcję GPW, choć pewnie jestem inwestorem wyjątkowym, bo kierują mną względy emocjonalne. Myślę też, że wśród tych ponad 320 tysięcy ludzi, którzy zapisali się na akcje giełdy jest więcej takich osób. Takich, które zdecydowały się zainwestować, bo warszawska giełda dała im wcześniej zarobić.

Wracając jednak do inwestorskiego punktu widzenia, to cena akcji nie jest niska. Dlatego GPW będzie musiała przekonać, że daje perspektywy rozwoju. A argumentem przemawiającym za tym może być przykładowo współpraca z nowojorską giełdą Euronext. Można więc traktować akcje GPW jako inwestycję długoterminową.

Wspomniał Pan o rozwoju. Czy GPW powinna zwiększać swój potencjał przejmując na przykład inne giełdy z regionu?

Każda spółka działająca na rynku kapitałowym musi brać pod uwagę wszystkie alternatywy. W przypadku GPW - także możliwość przejęcia innej giełdy. Prawdą jest jednak, że obecnie nie ma już kogo przejmować. Po drugie taki zabieg udał się tylko giełdzie z Wiednia i jak na razie nie widać z tego powodu synergii.

*[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t89065.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/symbol;przemian;800;tys;polakow;w;kolejce;po;akcje,76,0,575564.html) Symbol przemian: 800 tys. Polaków w kolejce po akcje Co zatem może robić GPW, by wzmocnić swoją pozycję? Mówi się o ambicjach stworzenia centrum finansowego regionu. *

Powinna dbać o to, żeby trafiały na warszawski parkiet spółki z krajów leżących w naszym regionie, na przykład z Rosji i Ukrainy. To może być czynnik stymulujący rozwój.

A czy resort skarbu powinien pozbyć się większego pakietu akcji przy okazji debiutu GPW?

Na tym etapie nie. Obecny model prywatyzacji giełdy to kolejna wersja i moim zdaniem optymalna w stosunku do poprzednich, z w miarę dużym _ free float _ (akcjami obrocie – przyp. red.) Taki udział Skarbu Państwa (35 proc. – przyp. red.) wystarczy żeby zabezpieczyć GPW przed wrogim przejęciem.

Z czasem jeśli wyniki pokażą, że warszawska giełda ma mocną pozycję i potrafi sama obronić się przed wrogim przejęciem, Skarb Państwa powinien się wtedy wycofać z własności.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t25667.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/akcje;gpw;nie;dadza;zarobic;wiecej;niz;120;zlotych,151,0,696727.html) Akcje GPW nie dadzą zarobić więcej niż 120 złotych Inwestorzy rzucili się na akcje spółki kierowanej przez Ludwika Sobolewskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t20498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/cena;akcji;gpw;potwierdzona;zyski;nie;beda;duze,74,0,701514.html) Cena akcji GPW potwierdzona. Zyski nie będą duże Do inwestorów indywidualnych trafi 30 proc. akcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/akcje;gpw;na;sprzedaz;przed;koncem;roku,167,0,674727.html) Akcje GPW na sprzedaż przed końcem roku Rząd zatrzyma 25-30-procentowy udział - zapowiada minister skarbu.
Tagi: gpw, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz